Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İmar planı değişti! Askeri lojmanların yerine otel ve AVM dikilecek

Beşiktaş Ortaköy’deki askeri lojmanların bulunduğu yaklaşık 20 dönümlük arazinin imar planları Emlak Konut GYO tarafından değiştirildi.

  • Reklam
İmar planı değişti! Askeri lojmanların yerine otel ve AVM dikilecek
05 Şubat 2021 - 08:06
Reklam
Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzerinde yer alan ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından protokol ile TOKİ’ye devredilen 6 adet askeri lojman binasının bulunduğu yaklaşık 20 dönümlük arazinin imar planları Emlak Konut GYO tarafından değiştirildi.

Devrin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 13 Ocak 2021’de Rezerv Yapı Alanı yani yeni konut alanı ilan edilen 6 adet lojman binasının bulunduğu arazi için Emlak Konut GYO tarafından hazırlanan yeni imar planı 1 Şubat 2021’de onaylandı.


Arazinin Ticaret, Turizm, Konut Alanı ilan edildiği imar planı değişikliği, itirazlar için 3 Şubat günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarıldı.

Askıya çıkan planın açıklama raporunda şu ifadelere yer verildi:

''Mevcut imar planlarının yetersiz olması, askeri alan kullanımlarının sonlanmasından sonra ekonomik, kullanım ve fiziksel ömrünü yitirmiş, sağlıksız yapıları barındırması ve alanın rezerv yapı alanı ilan edilmiş olması nedenleriyle imar planı değişikliği hazırlanmıştır.''

Hazırlanan imar planı değişikliği ile arazinin 14 bin 445 metrekaresi turizm, ticaret, konut, 2 bin 748 metrekaresi park, 2 bin 244 metrekaresi de yol için ayrılırken turizm, ticaret, konut alanında AVM, eğlence merkezi, otel, konut ve rezidans yapılabilecek.

Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Sınırı içinde kalan arazide yükseklik zemin+15 kat olarak belirlenirken arazinin etrafındaki yüksek katlı yapılara da plan raporunda yer verilerek önerilen zemin+15 kat yüksekliğin çevre yapılaşma koşullarından düşük olduğu belirtildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum