Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiltere'de Başbakan Johnson'a yurt dışı seyahat ve tatil soruşturması

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın yurt dışı seyahatle ilgili düzenlemeler kapsamında soruşturululduğu bildirildi.

  • Reklam
İngiltere'de Başbakan Johnson'a yurt dışı seyahat ve tatil soruşturması
10 Mayıs 2021 - 19:26
Reklam
Parlamento Standartlar Komiseri Kathryn Stone, Johnson'ın haklarında soruşturmalar başlatılan parlamento üyeleri arasında olduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, tatil amaçlı bir yurt dışı seyahatinin ücretini kimin ödediği ve bu konuda parlamentonun doğru bilgilendirilip bilgilendirilmediği konusunda soruşturulduğu bildirildi.


Yurt dışı seyahatle ilgili düzenlemeler kapsamında soruşturulduğu kaydedilen Johnson'ın, partneri Carrie Symonds ile 26 Aralık 2019 ile 5 Ocak 2020 tarihleri ​​arasında gittiği Karayipler'deki tatilinin ücretini kimin ödediğine dair parlamentoyu doğru bilgilendirip bilgilendirmediğine bakıldığı kaydedildi.


Parlamentoya yapılan bilgilendirmede, 15 bin sterlin (175 bin TL) değerinde konaklama bedelinin Muhafazakar Parti bağışçısı iş insanı David Ross tarafından ödendiği belirtilmiş ancak Ross'un sözcüsü önce bunu yalanlamış, daha sonra geri adım atarak maliyeti Ross'un karşıladığını belirtmişti.


Soruşturmada, kuralları ihlal ettiği sonucuna varılması durumunda Johnson'ın özür dilemesi istenebieceği gibi ihlalin ciddi olduğu tespit edilirse Başbakan, parlamentodan geçici olarak uzaklaştırmadan ihraca kadar değişen yaptırımlar için komiteye sevk edilebilir.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum