Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

İngiltere'den flaş karar! Türkiye'ye seyahat yasağı kalkıyor

İngiltere hükümetinin hava köprüsü planlarını etkili bir şekilde ortadan kaldıracağı ve 75 ülkeden gelenler için karantina kurallarını sona erdireceği bildirildi

İngiltere'den flaş karar! Türkiye'ye seyahat yasağı kalkıyor
02 Temmuz 2020 - 10:44
Reklam

İngiltere hükümetinin hava köprüsü planlarını etkili bir şekilde ortadan kaldıracağı ve 75 ülkeden gelenler için karantina kurallarını sona erdireceği bildirildi.

 

The Daily Telegraph gazetesi İngiltere’nin hemen hemen tüm AB destinasyonlarına, Bermuda ve Cebelitarık dahil olmak üzere İngiliz bölgelerine ve Türkiye, Tayland, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya zorunlu olmayan seyahat yasağını kısa süre içinde kaldıracağını bildirdi.

 

Türkiye’ye uygulanan karantina uygulamasının da kaldırılacağını söyleyen The Daily Telegraph’a konuşan İngiliz hükümeti yetkilileri, “100.000 kişide 9.7 vakanın görüldüğü Türkiye de 75 ülke arasında yer alacak. İngiltere’de bu oran 8.5 kişi olarak biliniyor. Karantina kuralları ve muaf tutulacak ülkeler diplomatik bir kabus yaratıyor ve bu yasal olarak zorluk oluşturabilir” ifadesini kullandı.

 

Hükümetin seyahat hakkında bir duyuru üzerinde çalıştığını söyleyen İngiltere’de konut topluluklar ve yerel hükümetten sorumlu bakan Simon Clarke “Bu duyuruyu güvenli olur olmaz yapacağız. Bu hafta bunun hakkında daha fazla konuşacağız. Açıkçası turizm sektörünü olabildiğince çabuk ayağa kaldırmak istiyoruz ve yakın gelecekte iyi haberler verebileceğimize eminim” dedi.

 

Yeni normal sürecinde ülkeler turistler için çeşitli formüller geliştirmeye çalışırken, İngiltere trafik ışığı sistemini 6 Temmuz’da hayata geçirmeye hazırlanıyor.

 

İngiltere tarafından hayata geçirilecek açık hava koridoru taslağına göre hükümet, ülkeleri risk gruplarına göre kırmızı, sarı ve yeşil kategoriler olarak sınıflandırırken, sarı ve yeşil kategorideki ülkelere seyahat edenler, İngiltere’ye döndüklerinde zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulmayacak.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum