• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İngiltere'nin başkenti Londra'da gezilecek en güzel 10 yer

Londra, dünyanın en büyüleyici şehirlerinden biridir

  • Reklam
İngiltere'nin başkenti Londra'da gezilecek en güzel 10 yer
01 Mart 2023 - 23:45
Reklam
Reklam
Reklam

Tarihi anıtlar, lüks mağazalar ve ödüllü tiyatrolarla dolup taşan Shard gibi modern mimari harikaları, antik yollar Pitoresk sokaklar, Buckingham Sarayı, Westminster Abbey ve St. Paul Katedrali gibi dünyaca tanınmış yapılara sahip.

Londra’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz o kadar çok sayıda cazibe merkezi var ki bunların hepsini gezmek bir haftadan daha uzun sürebiliyor. Bu yüzden şehirdeki kaçırılmaması gereken en önemli 10 turistik yerden bahsedeceğiz.

1.British Müzesi

Dünyanın en iyi antik eser koleksiyonlarından birini sergileyen British Museum, antik dünyadan 13 milyondan fazla eser içermektedir. Asur, Babil, Çin, Avrupa ve başka yerlerden gelen paha biçilmez nesnelerle, bu geniş çekimde nereden başlayacağınızı bilmek zor. Tesis bünyesinde antik tarih, arkeoloji ve sanat tarihi üzerine kapsamlı bir kitap yelpazesine sahip, iyi stoklanmış bir kitapçıya ek olarak, çocuk oyunları ve hediyelik eşyaların yanı sıra replika heykeller ve mücevherler satan bir dükkan vardır.Daha uzun süre kalabilenler için müze, çeşitli dersler ve atölyelerin yanı sıra bir restoran ve kafe sunmaktadır. Eski insanlık tarihine ilgi duyanlar, Londra seyahat programlarına British Museum'u ziyaret etmeyi ekleseler iyi eder. 1753'te Britanya İmparatorluğu'nun zirvesinde açılan ve türünün dünyadaki ilk müzesi olan müzenin devasa koleksiyonu, Avrupa, Asya, Afrika ve ötesinden 13 milyondan fazla eski eserden oluşuyor. Tek bir ziyarette (veya birden fazla ziyarette) bu geniş koleksiyonun yalnızca küçük bir bölümünü görebilseniz de, eski kalıntılarınızın üstünü çizmek isteyeceğiniz bir dizi "mutlaka görülmesi gereken yerler" vardır. British Müzesi’nin en güzel yanı ise girişlerin tamamen ücretsiz oluşudur.

2.Tower of London

 Dışı pek de etkileyici olmasa da (özellikle görkemli Buckingham Sarayı ile karşılaştırıldığında), Londra Kulesi'nin içi her zaman hareketlidir. Adına rağmen, büyük kompleks saray, kale ve hapishane olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Buradaki her sergi ve etkinlik bu tarihi araştırıyor. Monarşinin büyüsüne kapıldıysanız, ünlü taç mücevherleri sergisini kaçırmayın. Göreceğiniz öğeler arasında, her Eyalet Parlamentosu Açılışında kraliçe tarafından hâlâ giyilen İmparatorluk Devlet Tacı ve Haçlı Egemen Asası yer alır. 2020'de Prince of Wales' Investiture Coronet, Jewel House'daki sergiye katıldı.

Sözlü tarih için Yeoman Muhafızları (kule muhafızları) tarafından yönetilen eğlenceli bir tura katılın. Bir saatlik gezi sırasında (giriş biletinize dahildir), gardiyanlar sizi kulenin kanlı geçmişinin hikayeleriyle eğlendirecek. Beyaz Kule, dünyanın en ünlü kalelerinden biridir ve Londra'nın tanınmış bir simgesidir. İçeride, Henry VIII, Charles I ve James II tarafından giyilen zırh takımlarını içeren 350 yıllık "Line of Kings" sergisini bulacaksınız. Yapıyı korudukları söylenen Kule'nin ünlü kuzgunlarına dikkat edin. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Londra Kulesi, genellikle yıl boyunca her gün açıktır, ancak belirli çalışma saatleri mevsime göre değişir.
 


3.Borought Market

Gıda odaklı Borough Market, etkili bir şekilde üç pazar bir aradadır (her yere serpiştirilmiş restoranlar, barlar ve dükkanlar ile). Three Crown Square'de büyük üreticiler ve tüccarlar bulunurken Green Market'te daha küçük, özel ürünler bulunur. Peynirden şaraba ve hamur işlerine kadar her şeyi bulacaksınız. Borough Market Kitchen, sokak yemeği satıcıları için bir platform sağlar. Yaklaşık 1.000 yıllık pazar, düzenli olarak yemek pişirme gösterilerine ve derslerine ev sahipliği yapar. Covent Garden'ın modaya uygun yenilikçi modası olabilir ve Portobello Market'in antika ve vintage ürünleri olabilir, ancak Londra ziyaretiniz sırasında mümkün olduğu kadar çok uluslararası mutfağı insanca tatmak istiyorsanız, o zaman Borough Market gidilecek yer.

1.000 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Borough Market, Birleşik Krallık'ta başka hiçbir yerde bulamayacağınız en ağız sulandıran sokak yemeklerini bulabileceğiniz yer. Bugün Borough Market, her yıl 4,5 milyondan fazla ziyaretçiyi çeken ve et, balık, sebze, zeytinyağı ve elma şarabından ekmek, kahve, kek ve daha pek çok şeyin satıldığı 100'den fazla farklı tezgahtan oluşan geniş bir sokak pazarı olarak hizmet veriyor. Borough Market, dar geçitlerden oluşan bir labirente yayılan benzersiz bir yerleşim planına sahiptir, bu nedenle pazarda kolayca “kaybolabilir” ve saatlerce dolaşabilir, gezintileriniz sırasında her türlü leziz lezzetle karşılaşabilirsiniz. İlçe Pazarı'ndaki tüm alanlar arasında Üç Taç Meydanı, pazarın en büyük ticaret alanıdır ve özellikle meyve ve sebze, peynir, et ve balık üzerine odaklanır. Ancak, görülmesi gereken bir başka yer de, bitki yetiştirmek için bir tür “sera” işlevi gören ve şimdi yemek gösterileri, tadımlar ve hatta atölyeler için bir mekan olarak kullanılan Market Hall (Borough High Street'e bakan) Vaktiniz kısıtlıysa, el yapımı yiyeceklerden ağız sulandıran çikolataya ve Etiyopya, Balkanlar, Fransa, Cumbria ve çok daha fazlasından yiyeceklere kadar her şeyi sunan Southwark Katedrali'nin hemen güneyindeki tezgahlara bağlı kalmaya çalışın. Londra’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu pazarı kaçırmayın.


4. Buckingham Sarayı


İngiltere'nin en ikonik binalarından biri olan Buckingham Sarayı, aynı zamanda Londra'nın en popüler debdebe ve ihtişam gösterisine de sahne oluyor: Muhafızların Değiştirilmesi. Mevsim ne olursa olsun sabah 11:30'da kalabalıkları kendine çeken bu renkli ve ücretsiz hassas yürüyüş ve müzik gösterisi de St. James's Palace'ta gerçekleşir ve ardından, The Mall boyunca siteler arasında yürüyen grubu takip edebilirsiniz. Buckingham Sarayı 1837'de inşa edildi ve Kraliçe Victoria'nın katılımından bu yana Kraliyet Ailesi'nin Londra konutu oldu. Kraliçenin içeride olup olmadığını merak ediyorsanız, binanın tepesindeki bayrak direğine bakın: Kraliyet sancağı gece gündüz uçuyorsa, o evdedir. Özel durumlarda, o ve Kraliyet Ailesi üyeleri merkezi balkona bile çıkabilirler. Londra’da gezilecek yerler listesindeki en önemli ve en popüler yapılardan biri olan Buckingham Sarayı kaçmaz.


5.Ulusal Galeri


Etkileyici Ulusal Galeri'ye bir göz atmadan Londra'yı ziyaret etmek neredeyse imkansızdır. Bu ikonik, sütunlu müze, onu Londra'nın en iyi cazibe merkezlerinden biri yapan inanılmaz şaheserlere ev sahipliği yapan Trafalgar Meydanı'nın kenarında yer almaktadır. Dünyanın en iyi sanat müzeleri arasında yer alan Londra'daki Ulusal Galeri, 1260'tan 1920'ye kadar Avrupa resminin neredeyse eksiksiz bir incelemesini temsil ediyor. Müzenin en güçlü yanları, 15. ve 16. yüzyıllara ait Hollandalı Ustalar ve İtalyan Okulları koleksiyonlarında.
Öne çıkanları arasında Leonardo da Vinci'nin Madonna ve Çocuk karikatürü (ön taslak), Michelangelo'nun Gömme, Botticelli'nin Venüs ve Mars, van Gogh'un Ayçiçekleri ve Monet'nin Nilüfer Göleti yer alıyor.


6.Trafalgar Meydanı


Trafalgar Meydanı yaklaşık 200 yıldır bir Londra kurumu olmuştur. Ulusal Galeri ile çevrili meydanda iki çeşme, birkaç büst ve Nelson Sütunu'nun dibinde bronz aslanlar bulunuyor. Amiral Horatio Nelson'ı 1805'teki Trafalgar Muharebesi'ndeki başarısından dolayı onurlandıran sütun, 4.88 metre yüksekliğindedir. Londra’daki birçok turistik yere ev sahipliği yapan meydan ayrıca Londranın en sevilen turistik cazibe merkezlerine de yakın bir konumda bulunuyor. Burası Londra’nın kalbinin attığı yerlerden biri olduğu için buradan hemen her yere yürüyerek ya da kısa bir metro yolculuğuyla ulaşabiliyorsunuz.

7. Westminster Abbey


İngiliz kraliyet ailesiyle uzun bir geçmişi olan başka bir yer olan Westminster Abbey, 7. yüzyılın başlarından beri Hristiyanlık ile ilişkilendirilen bir sitede bulunuyor. Resmen Westminster'deki St. Peter Collegiate Kilisesi olarak bilinen Westminster Abbey, Edward the Confessor tarafından 1065 yılında onun gömüldüğü yer olarak kuruldu. Gotik mimarisinin bu şaheseri, İngiltere'deki en yüksek Gotik nefe (102 fit) sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi çeken Londra'nın en popüler turistik mekanlarından biridir.

8.Hyde Park


350 dönümlük bir alanı kaplayan Hyde Park, Londra'nın en büyük açık alanıdır ve 1635'ten beri gezginlerin uğrak yeri olmuştur. Parkın öne çıkan özelliklerinden biri, tekne gezintisi ve yüzme için popüler olan, 18. yüzyıldan kalma insan yapımı bir göl olan Serpentine'dir. Hyde Park aynı zamanda konuşma özgürlüğü ve laf sokma için geleneksel bir forum olan Speakers' Corner'ı bulacağınız yerdir. Hyde Park'ın bir başka simgesi, ilk Wellington Dükü'nün eski evi olan ve Waterloo'daki ünlü zaferinden sonra satın alınan Apsley House'dur. Şimdi bir müze, Velázquez'in Seville Su Satıcısı da dahil olmak üzere Wellington'ın muhteşem resim koleksiyonlarına ve minnettar Avrupalı krallar ve imparatorların sunduğu hediyelere ev sahipliği yapıyor. Londra Kraliyet Parklarının en büyüğü olan Hyde Park'ı keşfetmek, birkaç saat geçirmek için harika bir yoldur. Bitişik Kensington Bahçeleri ile birlikte, bu iki yeşil alan 350 dönümlük bir alanı kaplar ve resmi bahçelerden otlaklara ve hatta ağaçlık bir alana kadar her şeyi içerir. 

Royal Albert Hall'un hemen kuzeyinde ve Buckingham Sarayı'nın kuzeybatısında, Hyde Park ve Kensington Bahçeleri bulunur: West Carriage Drive tarafından ikiye bölünmüş bir yeşil alan. Sakin Serpentine Gölü üzerinde süzülen kuğuları ve tekneleri izleyin (veya kendiniz bir tekne kiralayın), Galler Prensesi Anıt Çeşmesi Diana'yı ziyaret edin veya 19. yüzyıldan beri halka açık konuşmalar ve tartışmalar için bir yer olan Speakers' Corner'a uğrayın.


9.Victoria Ve Albert Müzesi


Londra’da gezilecek yerler listesindeki en popüler bir diğer cazibe merkezi ise, birbirinden ilgi çekici eserlere ev sahipliği yapan Victoria Ve Albert Müzesi’dir. Genellikle basitçe "V&A" olarak anılan Victoria ve Albert Müzesi, 1852'de inşa edilmiştir ve kesinlikle Londra'daki en iyi ücretsiz müzelerden biridir. 145 galeriye yayılmış, bir veya iki günün en iyi bölümünü, 5.000 yıllık insan yaratıcı faaliyetiyle ilgili sanat koleksiyonlarını ve eserleri keşfederek kolayca geçirebilirsiniz. Zamandan ve potansiyel dizilişlerden tasarruf etmek için ücretsiz biletlerinizi çevrimiçi olarak ayırtın. Müze o kadar büyük ki, önce hangi sergileri ele alacağınızı önceden planlamak için biraz zaman harcamak isteyebilirsiniz. Ücretsiz rehberli turlar, ziyaretinizden önce çevrimiçi olarak da rezerve edilebilir. Victoria ve Albert Müzesi (V&A olarak da bilinir), Doğa Tarihi Müzesi ve Bilim Müzesi'ni içeren Güney Kensington merkezli bir müzeler grubunun parçasıdır. 1852'de kurulan V&A, yaklaşık 13 dönümlük bir alanı kaplar ve yaklaşık 5.000 yıllık sanat ve ilgili eserleri kapsayan 145 galeri içerir.

Sergiler seramik ve cam, tekstil ve kostümler, gümüş ve mücevherat, demir işleri, heykel, baskılar ve fotoğrafları içerir ve uygun şekilde dört ana kategoride düzenlenir: Asya; Mobilya, Tekstil ve Moda; Heykel, Metal İşleri, Seramik ve Cam; ve Sözcük ve Görüntü. Bu geniş müzeyi tek bir ziyarette gezmek imkansız, bu yüzden en iyi plan, en çok hangi bölümleri görmek istediğinize önceden karar vermek. Günlük tanıtım turlarından belirli galeri veya temalı turlara kadar her şeyi içeren seçeneklerle bir V&A turuna katılmak şiddetle tavsiye edilir ve genellikle ücretsizdir. Ana ve Bahçe Kafeler, gördüğünüz tüm müze restoranlarından daha etkileyici. Zeminden sütunlara ve tavana kadar her şeydeki karmaşık detaylar, onları değerli sanat eserleri haline getiriyor. Üstelik yemekleri oldukça lezzetli. Ayrıca, dünyanın en büyük şehirlerinden birinin merkezinde olduğunuzu unutacağınız kadar güzel ve dingin olan John Madejski Bahçesi'nin tadını çıkarma fırsatını da kaçırmayın.


10.London Eye


 2000 yılında Londra'nın milenyum kutlamalarını kutlamak için inşa edilen London Eye (resmi adıyla Coca-Cola London Eye), Avrupa'nın en büyük gözlem çarkıdır. Bireysel cam kapsülleri, Thames'in 120 metre üzerinde yükselen dairesel bir tura çıkarken şehrin en muhteşem manzaralarını sunuyor. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer ve genellikle sıranızı almak için harcanan süreden daha hızlıdır. London Eye (birçok Londra panoramasında bulunan dev dönme dolap) Thames Nehri üzerindedir ve heyecan verici bir yolculuk değil, harika manzaralar sunmayı amaçlamaktadır. Yavaşça dönüyor ve Londra'nın South Bank'ına rakipsiz bir kuşbakışı bakış açısı sunuyor. Londra’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz daha çok sayıda turistik yer olsa da, 2-3 günlük bir Londra gezisi planlıyorsanız ilk olarak listedeki 10 yer ile başlayın deriz. Kaynak ; https://gezilecekyerler-listesi.com/ 


YORUMLAR

  • 0 Yorum