Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İstanbul'daki otelin çalışanlarına sahte test yaptırdığı iddiası Meclis gündeminde!

İstanbul'da bir otel grubunun çalışanlardan örnek almadan sahte Kovid-19 testi yaptırdığı iddiası TBMM gündemine getirildi.

Reklam
İstanbul'daki otelin çalışanlarına sahte test yaptırdığı iddiası Meclis gündeminde!
29 Nisan 2021 - 12:08
İddianın detaylarına yer veren HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran Sağlık Bakanlığı tarafından test süreçlerinin denetlenip denetlenmediğini sordu.

Başaran'ın soru önergesi ile aktardığı iddiaya göre, sahte PCR testi işten atılan bir çalışanın işten atıldıktan sonraki gün yapıldığı öne sürülen testin sisteme kaydedilmesi ile ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını isteyerek verdiği soru önergesinde HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, koronavirüs salgını ile ilgili otellere çok sıkı tedbirler getirildiğini, çalışanlara düzenli PCR testleri yapılmasının da bu düzenlemelerden biri olduğunu hatırlattı.

Konuyla ilgili suç duyurusunda Marota Turizm dahilinde faaliyet gösterdiği belirtilen Centro Westside by Rotana otelinin, çalışanlardan örnek almadan İstanbul'daki bir özel hastaneye PCR testi numuneleri yollayarak düzenli negatif test sonuçları elde ettiği bu bilgilerin e-nabız sistemine yüklendiği iddia edildi.

İlgili kişilerden bizzat sağlık çalışanı dışında numune alınamayacağının Sağlık Bakanlığı protokollerinde net olduğunu belirten, otel yönetimi ile birlikte sağlık kuruluşunun da protokollere aykırı hareket ederek, sahtecilik suçu işlediğini belirten Ayşe Acar Başaran Fuat Oktay ve ilgili bakanlığın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

''Bakanlığınız tarafından bu otelde ve sağlık kuruluşunda yaşanan Covid testi sahtekarlığı iddiaları ile ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?

26 Nisan tarihine kadar kaç turizm emekçisi aşılandı?

Bahsi geçen otel ile ilgili daha önceden Bakanlığınız tarafından herhangi bir denetleme yapılmış mıdır?

Otel ve konaklama hizmeti veren işletmelerde çalışan bütün emekçilerin aşılanmasını ne zamana kadar bitirmeyi planlıyorsunuz?

Sahte PCR testi yapan sağlık kuruluşunun PCR testlerini nereden temin ettiğine dair Bakanlığınızca bir bilgi mevcut mudur?

Bakanlığınızca piyasada sahte PCR testlerine ilişkin bir denetleme var mıdır? Varsa sonuçları nelerdir?''


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum