• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İstanbul Havalimanı ısrarı Almanları ve Rusları küstürdü!

Koronavirüs salgını nedeniyle ağır yara alan havayolu şirketleri ayakta kalmak için gider azaltıcı çok ciddi tedbirler uygulamaya soktu.

  • Reklam
İstanbul Havalimanı ısrarı Almanları ve Rusları küstürdü!
04 Aralık 2020 - 07:12
Reklam
Alman havayolu şirketi Lufthansa'nın da aralarında olduğu birçok havayolu şirketinin daha ekonomik olduğu için Sabiha Gökçen’i kullanma talebine izin verilmezken son iki haftada 50'ye yakın uçuşun bu şekilde reddedildiği, bazı havayolu şirketlerinin bu nedenle Türkiye’ye gelmekten tamamen vazgeçtiği belirtiliyor.

Yakıttan sonra en yüksek gider kalemi olan havalimanı masraflarından da tasarruf etmenin yollarını arayan havayolu şirketleri, yolcu başına ödenen servis ücretleri, konma, konaklama, yaklaşma, park, körük vb zorunlu ödemelerin faturasını indirmek için harekete geçti. İki pisti kırılarak ticari uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı'nın yerine devreye sokulan İstanbul Havalimanı'nın ücret tarifesi ise açıldığı günden bu yana yerli yabancı tüm havayolu şirketlerinin şikayet konusuydu.


Dünyanın önde gelen havayolu şirketleri de dahil olmak üzere çok sayıda şirket, daha düşük maliyetli olan Sabiha Gökçen'e uçmak için izin isterken Almanya'nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Lufthansa ve Rus havayolu şirketi Aeroflot İstanbul uçuşlarının yüzde 50'sini Sabiha Gökçen'den yapmak istemesine rağmen bu taleplerin tamamı Ulaştırma Bakanlığı talimatıyla reddedildi.


Son iki haftada özellikle Rusya ve Ukrayna'dan tarifeli ve charter sefer yapmak isteyen havayolu şirketlerinin yaklaşık 50 uçuşuna da Ulaştırma Bakanlığı talimatıyla olumsuz yanıt verildiği belirtiliyor.

Şubat ayında yaptığı yazılı açıklamada devam eden yatırımlar ve kapasite sıkıntısı nedeniyle Sabiha Gökçen'e yeni uçuş izni verilmeyeceği açıklaması yapan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, İstanbul Havalimanı'nın masraflar açısından havayolu şirketlerinin en zorlandığı meydan olduğunu kaydederek, “Pandemi nedeniyle uçuşlarda yaşanan büyük düşüş Sabiha Gökçen'deki kapasite bahanesini zaten ortadan kaldırdı” diye konuştu.

Bir havayolu şirketi her uluslararası yolcusu için İGA'nın işlettiği İstanbul Havalimanı'nda tam 20 Euro yolcu servis ücreti  öderken bu rakam Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 15 Euro. 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum