Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte Avrupa ülkelerinin yaz turizm planları

Karantina önlemlerini gevşetmeye başlayan çoğu Avrupa ülkesi sınır komşularıyla geçişleri açarak turizm sektörünün uğradığı kayıpları telafi etme hedefinde.

  • Reklam
İşte Avrupa ülkelerinin yaz turizm planları
18 Mayıs 2020 - 00:12
Reklam

Karantina önlemlerini gevşetmeye başlayan çoğu Avrupa ülkesi sınır komşularıyla geçişleri açarak turizm sektörünün uğradığı kayıpları telafi etme hedefinde.

 

İşte Avrupa ülkelerinin 2020 turizm sezonu için yaz planları:

 

Almanya

Avusturya, İsviçre ve Fransa ile olan sınır geçişleri kademeli olarak yeniden başlıyor. Sınır geçişlerindeki kontroller kademeli olarak azaltılacak. Rutin ve düzenli kontrollerin yerini daha “esnek” ve “risk odaklı” kontrollere bırakması planlanıyor. Komşu ülkelere iş, eğitim ya da aile ziyareti sebebiyle yeniden seyahat mümkün olacak. AB içi seyahatlere izin için belirlenmiş tarih şimdilik 15 Haziran. Almanya’da halen haziran ayını kapsayacak şekilde AB dışına yapılacak yolculuklar için seyahat uyarıları var. 

 

Avusturya

Ülkenin AB sınırlarını açması için belirlenen resmi tarih 15 Haziran. Avusturya, Almanya ile olan sınırını 15 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açma kararı aldı. Yetkililer, ülkeye gelecek turistler için bazı noktalarda rastgele sağlık kontrollerinin yapılacağını belirtiyor.

 

Fransa

Fransa ile Birleşik Krallık geçişlerde 14 günlük karantina zorunluluğunu kaldırdı. İsviçre’nin de dahil olduğu Schengen ülkelerinden de Fransa’ya geçişlerde karantina kuralı uygulanmayacak. Ülke, iş için düzenli olarak sınırdan geçmek durumunda olanlar haricinde sınırlarını 15 Haziran’a kadar kapalı tutma kararı aldı.

 

Hırvatistan

Hırvatistan Sağlık Bakanı Gari Cappelli komşuları Slovenya’dan gelecek olan turistlerin ülkeye girişine önümüzdeki günlerden itibaren izin verileceğini duyurdu. Hırvatistan’da adaları ziyaret edecek Alman turistlerin de ülkeye girişine en geç 15 Haziran’dan itibaren izin verileceğini söyledi. 

 

İspanya

İtalya gibi yabancı turistlerin ekonomiye ciddi katkı sağladığı İspanya sınırlarını açtı. Ancak ülkeye gelen herkes için 14 günlük ev karantinası uygulanıyor. Şu an devam eden ve 24 Mayıs’ta sona erecek olan OHAL’in de uzatılması bekleniyor.

 

İtalya

Turizm sektörünün Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 10'unu ve istihdamın yaklaşık yüzde 5'ini karşıladığı, Avrupa’da salgının en çok etkilediği ülkelerden biri olan İtalya teknik olarak sınır kapatma önlemi almamış olsa da havaalanlarında virüsün yayılımını engellemek için yürürlüğe konulan bazı olağanüstü önlemler ve sınır komşularının getirdiği sınır yasakları sebebiyle uluslararası seyahat büyük ölçüde durmuş halde.

 

İzlanda

Norveç gibi AB’ye dahil olmayan ancak bir Schengen ülkesi olan İzlanda’da hükümet 15 Haziran’dan itibaren yabancı turistler için ülkeye giriş kurallarını esneteceğini duyurdu. Ancak yeni gelecek kişiler ya hızlı koronavirüs testi yaptırmak ya da 14 günlük kişisel karantinaya girmek zorunda. 

 

Norveç

AB’ye dahil olmayan ancak bir Schengen ülkesi olan Norveç'e AB ülkelerinden, İzlanda’dan ve Liechtenstein’dan seyahatler çarşamba gününden itibaren başlayacak olsa da uygulama sadece iş için ülkeye gelenleri veya Norveç’te yaşayan bir yakını olanları kapsıyor.

 

Polonya

Diğer ülkeler yavaş yavaş sınırlarını açmaya başlarken Polonya katı sınır kurallarının 12 Haziran’a kadar devam edeceğini duyurdu. Çoğu AB ülkesi gibi Polonya da uluslararası seyahatlerin pandemi öncesi haline ne zaman döneceği konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

 

Portekiz

Bir diğer gözde turist merkezi olan Portekiz’de yetkililer ülkedeki sahillerin ve otellerin haziran ayı ortasından itibaren turist ağırlamaya başlayabileceğini duyurdu. 

 

Yunanistan

Yunanistan erken ve katı uyguladığı karantina uygulaması sebebiyle Avrupa’da vakaların ve ölü sayısının en az olduğu ülkelerden birisi. Yunanistan şu anda ülkedeki yaklaşık 500 plajı turizme açmış durumda.

 

Geçtiğimiz hafta Associated Press’e açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestagerise “Bu yaz, hiç birimiz için normal olmayacak. Fakat hep birlikte çalıştıktan ve üzerimize düşeni yaptıktan sonra Avrupa turizm sektörü ve turistler için evde yaz hapsi ya da kayıp bir yaz gibi durumlarla karşı karşıya gelmek zorunda kalmayacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum