• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İşte EMITT'te turizm firmalarına uygulanan ambargonun belgesi!

Türkiye’de Türk seyahat acentalarına ambargo uygulayan EMITT fuarının sahibi İngiliz Hyve Group'a ve EMITT Fuarı'na tepkiler çığ gibi artıyor.

  • Reklam
İşte EMITT'te turizm firmalarına uygulanan ambargonun belgesi!
07 Şubat 2020 - 14:57
Reklam
Reklam

Türkiye’de Türk seyahat acentalarına ambargo uygulayan EMITT fuarının sahibi İngiliz Hyve Group'a ve EMITT Fuarı'na tepkiler çığ gibi artıyor.

Hyve Group’un Bölge Direktörü Kemal Ülgen imzasıyla seyahat acentalarına gönderilen yazı ile Küba, İran, Suriye, Kuzey Kore, Venezuela, Sevastapol’ün de dahil olduğu Kırım Bölgesi'ne uygulanan yaptırımlar nedeniyle bu ülkeleri ve bölgeleri içeren herhangi bir faaliyetin fuar kapsamında gerçekleştirmesini yasakladıkları bildirildi. 

Yazının gönderildiği seyahat acentalarından biri olan Day Tours Turizm Organizasyon isimli şirketin ortaklarından Kaan Şaf, ilgili şirketle fuar anlaşmasını bir yıl önceden yaptıklarını ancak fuarın başlamasına günler kala kendilerine tur düzenledikleri Küba bölgesinin tanıtımını etkinlik kapsamında yapamayacaklarına dair yazı ile bildirimde bulunulduğunu söyledi. Hyve Group ile yaptıkları görüşmede Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyesi bir Türk firması olduklarını söylemelerine rağmen sonuç alamadıklarını söyleyen Şaf, konuyu yargıya taşıdıklarını belirtti.  

2 yıl öncesine kadar dünyanın 3 turizm fuarı arasında gösterilen ancak bu yıl 4. olarak lanse edilen ve yıldan yıla küçülen EMITT Turizm Fuarı'nda İngiliz şirket tarafından İran, Küba ve Venezuela gibi ülkelere tur düzenleyen seyahat acentalarının tanıtım faaliyetlerinin engellemesi, İran pazarında çalışan acentaların standlarında İran’la ilgili afiş asmaları ve tanıtım materyalleri dağıtmasının engellenmesi fuar katılımcıları tarafından da büyük tepkiyle karşılandı. 

Fuarın gözde katılımcıları arasında gösterilen ve etkinlik kapsamında lansmanı da yapılan ve 400'ü aşkın üyesi ile fuara katılım sağlayan Oldcity Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz, önümüzdeki yıl fuara katılımlarını gözden geçireceklerini belirtirken, fuarın ana destekçileri arasında yer alan TÜRSAB ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin de (TTYD) seyahat acentalarına uygulanan ambargo ve fuarın ihtisas fuarı olmaktan çıkıp sıradan bir etkinliğe dönüşmesinden rahatsızlık duyduğu gelen bilgiler arasında.

İşte Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ulgen imzasıyla seyahat acentalarına gönderilen o yazı:

''Dünya çapında uygulanmakta olan yaptırımların son zamanlarda artış gösterdiği görülmektedir. Bu nedenle biz de yönergelerimizde değişikliğe gittik. Hyve ve bağlı olduğu halka açık grup şirketlerinin (Londra Borsası'nda işlem gören) doğrudan ve dolaylı olarak aşağıdaki ülkeleri ve bölgeleri içeren herhangi bir faaliyeti gerçekleştirmesi yasaklanmıştır. 

Bu ülkeler: Küba, İran, Suriye, Kuzey Kore, Venezuela, Sevastapol’ün de dahil olduğu Kırım Bölgesi. Bu yaptırım politikası nedeniyle yukarıda adı geçen ülkeler için EMİTT’e başvuru prosedürünü uygulayamayız. Bu ülke müşterileri ile yapılan alışveriş işlemleri iptal edilecektir. Bu rahatsızlık için özür dileriz. 

Saygılarımla 

Kemal Ulgen 

Bölge Direktörü''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Aydın ŞAHİNER
    2 yıl önce
    Turizm her dalda bir agacın meyvesi gibidir.Hepimiz biriz ve hepimizde en guzel hizmeti verebilme cabasi icerisindeyiz.Dunya Turizmine hizmet vermekte verebilmekteyiz;bunu engelleyecek her kim olursa olsun ileriyi gozden gecirip eğer fuarda buluşalım diyorsak bu illaki emitt olacak diye bir kanun yok;baska yerler yani daha guzel ortamlar bulunabilir.Bence her yıl bir ilde yapilması gerekir bu organizasyonun hem tanitim hemde destek amacli bilmiyorum bu konuda bana destek olan olurmu.Herkese saygilar sunuyor 2020 yılının bu sikintili donemlerinin gececegine inaniyor herkese bereketli ve kazancli bir yil diliyorum