Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu için işletmecilere ödenecek rakam

Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri, Avrasya Tüneli ve İstanbul-İzmir ile Kuzey Çevre otoyolları, özel sektör tarafından yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Bu projelerde araç geçiş ücretleri döviz olarak belirlendi.

  • Reklam
İşte Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu için işletmecilere ödenecek rakam
25 Haziran 2019 - 15:49
Reklam

Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri, Avrasya Tüneli ve İstanbul-İzmir ile Kuzey Çevre otoyolları, özel sektör tarafından yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Devlet, bu projelere belli sayıda ar geçiş garantisi verdi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet ödüyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu'nu, IC İçt İnşaat–Astaldi konsorsiyumu ICA işletiyor.

 

Habertürk'te yer alan habere göre, işletme, 2018 yılının Ağustos ayında dolar kurunda yaşanan artışın ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na başvurdu ve döviz kurundaki oynaklığa işaret ederek, garanti kapsamında yapılacak ödemelerin hesaplama yönteminde değişiklik talep etti. Bu talep uygun bulundu.

 

Yapılan başvuru sonunda uygun bulunan karar göre bu yıldan itibaren Yavuz Sultan Selim ve Kuzey Çevre Otoyolu'nun hizmete açılan bölümlerinde, devletin işletmeci şirkete yapacağı garanti ödemelerinde iki farklı tarihteki dolar kuru dikkate alınacak. Ödemelerde, yılın ilk yarısı için Ocak, ikinci yarısı için Temmuz ayı dolar kuru esas alınacak. Devletin, ödemeyi yapacağı tarih de değiştirildi. Buna göre 1 Ocak-31 Haziran için aynı yılın Temmuz ayında, 1 Temmuz-31 Aralık için izleyen yılın Ocak ayında garanti ödemesi yapılacak.

 

2019 yılının ilk yarısına ilişkin garanti ödemesi, Temmuz ayının son haftasında gerçekleştirilecek. Bu konuda bazı hesaplamalar yapılıyor. Buna göre Temmuz ayının son haftasında işletmeci IC İçtaş İnşaat–Astaldi konsorsiyumuna, 1 ile 1,5 milyar TL arasında bir ödeme söz konusu olacak.

 

Daha önceyapılan  garanti ödemelerinde Ocak ayındaki kur esas alınarak, yıllık hesaplanıyor ve sonrasında da devlet, izleyen yılın Nisan ayında da işletmeci şirket ya da şirketlere ödemeyi yapıyordu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum