• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte yıl sonuna kadar Türkiye'ye gelecek Ukraynalı turist sayısı

Türkiye-Ukrayna Turizm Karma Komisyonu 7'nci dönem toplantısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde Antalya'da Belek Turizm Merkezi'nde gerçekleştirildi.

  • Reklam
İşte yıl sonuna kadar Türkiye'ye gelecek Ukraynalı turist sayısı
10 Ekim 2020 - 05:48
Reklam

Toplantıda iki ülke arasında turizm alanında iş birliği alanında protokol imzalanırken, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, koronavirüs (Covid-19) salgını koşullarında turist rakamlarının iyi olduğunu ifade etti. 

Türkiye ile Ukrayna'nın uzun bir süredir iki dost ve komşu ülke olarak ilişkilerini geliştirdiğini, düzenlenen toplantıda da turizm potansiyelinin değerlendirildiğini ve salgın sürecinde dünyada turizm hareketlerinin başladığında Türkiye'yi ilk ziyaret eden ülkelerin başında Ukrayna'nın geldiğini aktaran Alpaslan, toplantıda ayrıca Güvenli Turizm Sertifika sistemi ve güncel çalışmalar hakkında da tarafları bilgilendirdiklerini belirtti. Karşılıklı iş birliğinin devam etmesi, dünyanın daha uzak ülkelerinden gelecek turistlerin hem Türkiye'yi hem de Ukrayna'yı içine alacak bir paket tur organizasyonu konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Alpaslan, bir sonraki toplantının Ukrayna'da yapılmasının da kararlaştırıldığını bildirdi.

Geçen yıl 1 milyon 600 bine yakın Ukraynalı turistin Antalya'da tatil yaptığını dile getiren Alpaslan, şu değerlendirmelerde bulundu:"Temmuzdan bu yana Ukrayna'dan gelen turist sayısı 500 bine yaklaştı. Yıl sonuna kadar Antalya, yarım milyondan fazla Ukraynalıyı ağırlamış olur. Salgın koşullarına göre rakamlar gayet iyi. Bu çerçevede 2021 yılının başından itibaren 50 oda olan sertifika alma zorunluluğunu 30 odaya indirdik. 2021'e kadar bu tesisler hazırlıklarını yapsınlar. Dolayısıyla 2021'den itibaren 30 oda ve üzeri tüm turizm konaklama tesisleri faaliyetlerine devam edebilmek için bu sertifikayı alma zorunda olacaklar. Bunun yararlı olacağını düşünüyorum."


İki ülke ilişkilerinin çok iyi durumda olduğunu söyleyen ve Ukrayna vatandaşlarının Türkiye'yi sağlıklı ve güvenli bulduklarına dikkat çeken Ukrayna Turizm Bakan Yardımcısı Larysa Petasiuk ise "Hem Türklerin bizim ülkemize gelmesini hem de bizim vatandaşlarımızın da Türkiye'ye gelmelerini istiyoruz. Türkiye turizm açısından çok güvenli." dedi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum