• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İzmir Müze Müdürlüğü'nde büyük vurgun! Bilimsel kazı adı altında ot temizliği

İzmir Müze Müdürlüğü'nde görevli 5 kişi hakkında, arkeolojik kazılarda yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldı.

  • Reklam
İzmir Müze Müdürlüğü'nde büyük vurgun! Bilimsel kazı adı altında ot temizliği
24 Haziran 2021 - 19:40
Reklam
Reklam
Şüphelilerin Foça Antik Kenti'nde bilimsel arkeolojik kazı yapılmamasına rağmen, keşif bedellerinin çok üstünde fiyatlarla, ödenekleri heba ettikleri öne sürüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Müze Müdürlüğü'ndeki 5 kişinin, bakanlık tarafından kazı çalışmaları için gönderilen ödenek ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen 180 bin TL'yi usulsüzce kullandıkları ve zimmet, görevi kötüye kullanma, menfaat sağlama ile kurumu zarara uğratma suçlarını işledikleri iddiasıyla soruşturma başlattı. 


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında İzmir Müze Müdürlüğü'nde 5 başlık altında toplanan yolsuzluk iddiaları şu şekilde:


Foça'da Athena Tapınağı kazı alanında ahşap koruma çitinin Röleve Anıtlar Müdürlüğü maliyet keşif bedeli 5 bin lira olarak belirlendi. Ancak müze yönetimi Ankaralı bir firmaya aynı işi 89 bin 998 liraya yaptırdı.


Foça Athena tapınağı kazı alanında toprak kesitin korunması için çelik ağla kaplanması işi için İzmir Rölöve Anıtlar Müdürlüğü maliyet keşif bedelini 5 bin lira olarak belirledi. Müze yönetimi Ankaralı bir firmaya 68 bin liraya yaptırdı. Üstelik faturaya çelik ağ yazılmasına rağmen balıkçı ağı kullanıldığı iddia edildi.

Foça kazı evindeki mimari taşları çevirmek düşüncesiyle tel çit uygulama işine İzmir Rölöve Anıtlar Müdürlüğü maliyet keşif bedelini 10 bin lira olarak belirledi. Ankaralı bir firmaya yaptırılan çitlerin müzeye maliyeti 80 bin lira olarak faturalandırıldı.

Foça kazılarında kullanılmak üzere toplam 86 bin 964 liralık temizlik malzemesi satın alındı. Bir arkeolojik kazıda bu kadar çok temizlik malzemesinin normal olmadığı, kazılarda daha önceki yıllarda bu rakamın 10 bin lirayı geçmediği ileri sürüldü.

Foça'da bilimsel arkeolojik kazı yapılmamasına karşılık bakanlık ödeneğinden 34 bin 762 lira tutarında plastik kasa alındığı, ancak bu kasaların Foça kazı alanına getirilmediği iddia edildi.

İzmir Müze Müdürlüğü'nde görev yapan aralarında bazı yöneticilerin de yer aldığı 5 personelle ilgili iddialarda, mal alımı yapıldığı dönemde bilimsel kazı çalışmasının yapılmadığı tekrar vurgulanarak bu dönemde kazı alanlarında yalnızca ot temizliği yapıldığı savunuldu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum