Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

İzmir turizminde Selluka Belgesi dönemi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın nedeniyle zarar gören turizm ve yeme içme sektörünü Selluka Belgesi ile canlandıracak.

İzmir turizminde Selluka Belgesi dönemi
20 Mayıs 2020 - 18:32
Reklam

İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın nedeniyle zarar gören turizm ve yeme içme sektörünü Selluka Belgesi ile canlandıracak.

 

Koronavirüs salgını sonrasında durma noktasında gelen turizm ve yeme içme sektörünü normalleşme sürecinde tekrar canlandırmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, paydaşları ile beraber daha önce Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda uygulamaya koyduğu Selluka Belgesi kriterlerini bu kez turizm sektörü için uygulamaya başlayacak.

 

Uygulanmaya başlayacak proje ile birlikte konaklama ve yeme-içme tesislerinde hijyen ve güvenlik kriterleri puanlanarak müşteriler için bir ön fikir oluşturulacak. Müşteriler, konaklayacakları yerleri ve yeme-içme tesislerindeki hijyen ve güvenlik standartlarını işletmelere verilen selluka çiçekleri ile anlayabilecek. 50-70 puan arasındaki işletmeler 1 selluka çiçeği, 75-85 puan arasındaki işletmeler 2 selluka çiçeği ve 86-100 puan arasındaki işletmeler ise 3 selluka çiçeği ile ödüllendirelecek.

 

Ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve paydaşları yüksek puan alan işletmelerin tanıtım faaliyetlerine de destek verecek.

 

Selluka Belgesi ve uygulaması nedir?

 

Selluka uygulaması hijyen standardını esas alan bir ödüllendirme sistemidir. Kriz Belediyeciliği kapsamında sistem şu şekilde hayata geçirilecek:

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin talimatıyla ilçe belediyeleri tarafından ekipler kurulacak. İlçelerin nüfuslarına göre oluşturulacak ekipler, önce eğitimden geçirilecek. Daha sonra bu ekipler, işletmelerin belirlenen kriterlere uyup uymadıklarını kontrol ederek rapor hazırlayacak. Hazırlanan raporlar, Turizm Hijyen Kurulu'na sunulacak. Kurul da raporları inceledikten sonra işletmelere Selluka Belgesi verilip verilmeyeceğine karar verecek.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam