Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kamu taşınmazları için başvuran yatırımcılardan turizm altyapısına destek

Kamu taşınmazlarına yapılan başvurular için sosyal ve teknik altyapıya katılım amaçlı müzakereler gerçekleştirildi.

Reklam
Kamu taşınmazları için başvuran yatırımcılardan turizm altyapısına destek
04 Aralık 2019 - 13:02
Reklam

Afyonkarahisar ve Antalya'daki kamu taşınmazlarına yapılan başvurular için sosyal ve teknik altyapıya katılım amaçlı müzakereler Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan başkanlığında gerçekleştirildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda, Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan başkanlığında yürütülen müzakerelere Afyonkarahisar için tek, Antalya'daki farklı yerler için ise toplan 6 firma katıldı.

 

Turizmi Teşvik Yasası ile Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsis Yönetmeliği gereği kamu arazilerinin turizm yatırımcılarına 49 yıllığına tahsis edildiğini söyleyen Bakan Yardımcısı Alpaslan, müzakereler öncesi yaptığı açıklamada, kamu taşınmazına turistik tesis inşa etmek için başvuran yatırımcılardan altyapıya katılım katkı bedeli aldıklarını ve 2004'ten beri bu işlemin müzakere yöntemiyle yapıldığını bildirdi.

 

Toplanan katkı bedellerinin arıtma ve çöp toplama tesisleri yapılması ile bölgenin altyapı sorunlarının giderilmesi için kullanıldığını vurgulayan Alpaslan, "Bu kaynakları turizmin geliştirilmesine yönelik değerlendirmekteyiz." dedi.

 

Müzakereye Afyonkarahisar'da termal tesis yapımı için katılan tek firma 600 bin lira, Antalya Kemer Tekirova'da otel yapımı için katılan tek firma ise 41 milyon lira müzakere bedeli öderken, Antalya Kemer Çamyuva'ya yapılacak yatırım için katılan 3 firmadan 2 milyon 500 bin lira,  Antalya Kemer Göynük'te gerçekleştirilecek yatırım için katılan 2 firmadan 86 milyon lira ödeyen firma müzakereyi kazandı.

 

Söz konusu arazileri Hazineden 49 yıllığına kiralayan firmalar, müzakere bedellerini de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bölgedeki altyapı yatırımlarına katkı için ödeyecek.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum