Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kemal Kılıçdaroğlu: ''Paris'teki 1 yıldızlı otelle Türkiye'deki 5 yıldızlı otelin fiyatı aynı''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince düzenlenen Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi'nin açılışında konuştu.

Reklam
Kemal Kılıçdaroğlu: ''Paris'teki 1 yıldızlı otelle Türkiye'deki 5 yıldızlı otelin fiyatı aynı''
19 Aralık 2019 - 11:47
Reklam

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince düzenlenen Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi'nin açılışında konuştu.

 

Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 90'ının CHP’li belediyelerin olduğu yerlere geldiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Siyasal iktidarın yerel yönetimlere her türlü desteği vermesi gerekirken, acaba biz bu desteği nasıl keserizin onun arayışı içinde olduğunu söyledi. 

 

Dünya Ekonomik Forumu'nun Turizm Sektörünün Görünümü Raporu'na göre 2030'da 1 milyar 800 milyon turistin dünyayı gezeceğini aktaran Kılıçdaroğlu, "1 milyar 800 milyon turistten kaçı Türkiye'ye gelecek? Kaçı Antalya'yı, İstanbul'u, Ankara'yı, Adana'yı, Mersin'i, Mardin'i merak edecek? Onlara Türkiye'yi merak etmeleri için hangi bilgileri, nasıl vereceğiz? O insanlar hangi gerekçeyle gelecekler?" diye konuştu.

 

Kılıçdaroğlu, rapora göre 1 milyar 800 milyon turistin sırasıyla İspanya, Fransa, Almanya, Japonya, ABD, İngiltere ve Avustralya'yı merak edeceğini, Malezya'nın 29, Türkiye'nin 43'üncü sırada yer aldığını aktararak, "Neden Türkiye 43'üncü sırada? Bütün uygarlıkların beşiği aslında Anadolu. İstanbul, 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir metropol. Demek ki bir eksiğimiz var. Geniş kitlelerde Türkiye'ye yönelik yeterli merak uyandırmış değiliz. O insanları Türkiye'ye çekmek hepimizin ortak görevi olmak zorunda." dedi.

 

Ülkelerin yanı sıra metropollerin de yarıştığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Paris'e giden turist sayısı, Türkiye'ye gelen turist sayısından fazlaysa dönüp Paris'e bakmalıyız. Neden, ne eksiğimiz var? Bir tanıtım sorunumuz var, bir güvenlik sorunumuz var. Bir başka sorunumuz var mı oturup masaya yatırmamız lazım. Çözümün önündeki en ciddi engelin de siyaset kurumu olduğunu herhalde hepimiz kabul ederiz. Eğer siyaset kurumu, sektörün önündeki bütün engelleri kaldırabilirse, emin olun Türkiye bu konuda önemli bir dünya markası haline süratle gelir. Metropoller de yarışıyor artık. Her metropolün yerel yöneticisi 'En çok turist bana gelmeli, ben ağırlamalıyım. Benim kültürümü, onlar bilmeli ve görmeli.' diyor."

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin turizmde nasıl anıldığını şöyle açıkladı:

"Turizmde genellikle şöyle anlıyoruz, uçaklarla turistleri getiriyoruz, servis otobüslerine bindiriyoruz, beş yıldızlı otele götürüyoruz, otelde eğleniyorlar, 15 gün sonra bindiriyoruz otobüse tekrar getiriyoruz havaalanına, bindiriyoruz uçağa kendi ülkelerine gidiyor. Esnaf hiç bilmiyor, kentin haberi bile yok. Bu mudur turizm? Hayır. Bunu en iyi turizmin aktörleri biliyor. Paris'te bir yıldızlı otele verilen para ile Türkiye'de 5 yıldızlı otele verilen ücret aşağı yukarı aynı. Hatta bir yıldızlı otelin ücreti daha pahalı Paris’te. 2014 yılında her turist günde ortalama 820 dolar bırakırken, bugün 647 dolar bırakıyor. Bunun da oturulup düşünülmesi lazım."

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum