Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Kente gelen turist sayısını azaltmak için ek vergi koydular!

Şehirde konaklayacak turistler bundan sonra gecelik 3 euro ek vergi ödeyecek.

Kente gelen turist sayısını azaltmak için ek vergi koydular!
06 Ocak 2020 - 17:28
Reklam

Şehirde konaklayacak turistler bundan sonra gecelik 3 euro ek vergi ödeyecek.

 

Amsterdam'a gelen ve her geçen yıl artan turist sayısına müdahale etmek isteyen hükümet bundan sonra şehirde konaklayacak turistlerden gecelik 3 euro ek vergi alacak.

 

Hollanda’nın başkenti Amsterdam şehri ziyaret eden turistlere yönelik ek vergi koyduğunu duyurdu. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak karara göre şehri ziyaret eden turistler, konakladıkları her gece için ek vergi ödemek zorunda kalacak. Gelen turistlerin konut maliyetinin yüzde 7’si oranındaki mevcut vergiye ek olarak gecelik 3 Euro daha ödemesi planlanıyor.

 

İngiliz The Telegraph Gazetesi'nde yer alan habere göre, rezervasyonlarını Airbnb isimli uygulama üzerinden yapacak olan turistler de eski yıllara oranla her gece için yüzde 10 daha fazla ödeme yapmak durumunda.

Hollanda’da Turizm Kurulu, geçtiğimiz Mayıs ayında ülkenin aşırı kalabalık olması nedeniyle, turistik açıdan tanıtımını yapmaya son vereceklerini duyurmuştu. Hollandalı yetkililer, turistlerin ziyaret ettiği yerleri bozduğuna dair endişeleri hatırlatarak giderek artan ziyaretçi sayısının tümüyle güzel bir şey olmadığını belirtmişti. Ülkenin giderek artan popülaritesi Hollandalılar arasında emlak fiyatlarının artması, kamu düzeninin ve mahalle kültürünün bozulması gibi endişeleri tetikliyor.

 

Başkent Amsterdam’a gelen turistlerin sayısı 2005 yılında 11 milyonken, bu sayı 2016’da 18 milyona çıktı. Hollandalı yetkililer, ziyaretçi sayısının 10 yıl içinde 29 milyona çıkacağını tahmin ediyor.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum