• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kıbrıs'ın hayalet şehri Maraş'ın açılması için süreç başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti, 1974’ten beri kapalı olan hayalet şehir olarak bilinen Maraş’ın açılması yönünde süreci başlattı

  • Reklam
Kıbrıs'ın hayalet şehri Maraş'ın açılması için süreç başladı
12 Temmuz 2019 - 17:11
Reklam

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti, 1974’ten beri kapalı olan ve ’hayalet şehir’ olarak bilinen Maraş’ın açılması yönünde süreci başlattı.

 

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, hayalet şehir Maraş’a girerek, envanter çalışması yapacak ekiple gerçekleştirği il toplantı sonrası yaptığı açıklamasında "Bu sabah Kapalı Maraş ile ilgili olarak envanter çalışması yapacak olan komisyonun ilk toplantısı yapıldı. Gelecek hafta bu açıdan yoğun geçecek, ertesinde de arazide çalışma noktasına geleceğiz, diye düşünüyorum. Bu konuyla ilgili bilimsel envanterler değerlendirilecek" dedi.

2 hafta içinde halayet şehir Maraş'a girmesi beklenen ekibin, bilimsel verilerle çalışmalara başladığı belirtildi. Hayalet şehir Maraş’ın Rumlara iadesinin söz konusu olmayacağını söyleyen KKTC Başbakanı Ersin Tatar da KKTC medyasına yaptığı açıklamada "Maraş’ın Türk ulusuna ait olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreci iyi yönetebilirsek Maraş’ta çok iyi, hayırlı şeylerin olabileceği düşüncesindeyiz. Maraş’ın daha fazla kapalı kalması artık mantıksızlıktır. Çünkü bir görüşme süreci yok, anlaşma noktası yok. Anlaşma vaadi hiç görünmüyor. Dolayısıyla bu şekilde açılması yasal hak sahiplerine hak sağlayacak. Oranın da tekrar yerleşime açılması ile hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de eski yasal sahipleri için faydalı olacak."

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum