Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kıbrıs'ın hayaletli otelinin 89 yıllık hazin öyküsü!

Prodromos mevkiinde 1931’de inşa edilen, bin 400 metre rakımda, terk edilmiş Berengaria Hotel'in hazin öyküsü duyanları şaşkına çeviriyor.

Reklam
Kıbrıs'ın hayaletli otelinin 89 yıllık hazin öyküsü!
11 Kasım 2020 - 15:14
Prodromo’lu zengin bir işadamı tarafından yaptırılan otel, özellikle İngiliz turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmış ve Kraliyet ailesine mensup birçok kişinin yanı sıra ünlü İngiltere Başbakanı Winston Churchill’i de ağırlamıştı.

Bir zamanların tanınmış simalarından Mısır Kralı Faruk da, bölgedeki birçok ülkenin devlet başkanı ve ileri gelenleriyle birlikte otelin müşterileri arasındaydı.

53 yıl boyunca müşterilerine hizmet veren, İngiliz Kralı Aslan Yürekli Richard’ın eşi Berengeria’nın adının verildiği ve bölge sakinlerince hayaletli olduğuna inanılan otele ilişkin sorunlar, sahibi olan işadamının tesisi üç oğluna eşit şekilde devretmesiyle başladı.

Oğulları arasındaki çekişme, kıskançlık ve otel yönetimine ilişkin hatalı kararlar, ayrıca art arda meydana gelen ilginç kaza ve olaylar tesisin sonunu getirmiş ve halk arasında hayaletli olarak nitelenmesine yol açmıştı.

Çeşitli haber kaynaklarında yer alan bilgilere göre otelin miras kaldığı 3 kardeş şüpheli şekilde hayatlarını kaybetti. Kardeşlerden birinin eşi ve bir süre sonra müşterilerden bir kadın otelin havuzunda ölü bulunmuş, aynı dönemlerde otelin yöneticisi de intihar etmiş.

Bölge halkı otel terk edildikten sonra binadan çığlık ve ağlama sesleri geldiğini, bazı günler güneş doğarken beyaz ipek giysiler içinde bir kadının otelde dolaşırken görüldüğünü iddia ederken, otelin kalıntıları, bu söylentilerin de etkisiyle yıl boyunca yerli, yabancı turist akınına uğramaya devam ediyor.

Hayaletli otel hikayeleri, halk tarafından uydurulan rivayetlerden mi yoksa bölgede kültür turizmini teşvik amaçlı reklam mı bilinmez ama otelle ilgili gerçek ise; terk edildikten sonra zaman zaman uyuşturucu müptelalarının sığınağı olarak kullanıldığı ve bu nedenle polis baskınlarına uğradığı.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum