Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı ile ilgili önemli gelişme

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bu ay sona ereceğini açıkladığı kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar uzatılması için TBMM'ye yasa teklifi verildi.

Reklam
Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı ile ilgili önemli gelişme
08 Mart 2021 - 11:39
Reklam
TBMM'ye yasa teklifini veren CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, kısa çalışma ödeneğinin yanı sıra işten çıkarma yasağının da 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam etmesini istedi.

Teklifinde işverenlerin işten çıkarma yasağını ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış bahanesiyle delmesini önleyecek maddelere de yer veren Demirtaş, kısa çalışma ödeneğinin süresinin yıl sonuna kadar uzatılmaması halinde 1 milyona yakın işçinin işsiz kalabileceği, birçok işletmenin de kapanacağı uyarısında bulundu.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş tarafından verilen yasa teklifinde 2 bin 130 liralık işsizlik ödeneği, bin 420 liralık kısa çalışma ödeneği ve yine bin 420 lira olan nakit ücret desteğinin en az asgari ücret seviyesine, yani 2 bin 824 liraya çıkarılmasını öngören maddeler de yer alıyor.

Demirtaş, işten atılan işçileri işsizlik ödeneği, işe iade, ihbar ve kıdem tazminatı gibi yasal haklarından da mahrum bırakan bu istisnanın acilen kaldırılmasını, bu amaçla yasa teklifinde bu yönde bir madde olduğunu ifade etti.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum