Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kıyılardaki ormanlar turizm bölgelerine dahil edilebilecek

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde ve Turizm Merkezlerinde İmar Planlarının Hazırlanması ve Onaylanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  • Reklam
Kıyılardaki ormanlar turizm bölgelerine dahil edilebilecek
17 Ağustos 2020 - 18:36
Reklam

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde ve Turizm Merkezlerinde İmar Planlarının Hazırlanması ve Onaylanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çeşme’de hayata geçirileceği geçen Şubat ayında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından duyurulan Turizm Projesi’nin çalışmaları sürdüğü sırada değişiklik yapılan Söz konusu yönetmelikle birlikte kıyılar ve kıyılarda yer alan ormanlar Turizm Bölgesi’ne dahil edilecek. Yönetmelik değişikliğinden etkilenecek yerlerin başında gelen ve 16 bin 624 hektar alanı kapsayan Çeşme Yarımadası’nın yaklaşık yüzde 55’ini oluşturan Çeşme Turizm Projesi içinde 5.2 hektar nitelikli orman alanı, 2 bin hektar deniz yüzesi, 600 hektar mera, 78.3 hektar zeytinlik, 3 bin 400 dekar dikili tarım arazisi, 4 bin 400 hektar mutlak tarım arazisi, 7 bin 900 hektar marjinal tarım arazisi, 2 bin 157 hektar nitelikli doğa koruma alanı, 1432 hektar da sürdürülebilir koruma alanı bulunuyor. Ayrıca proje 47 kilometrelik de bir sahil alanını kapsıyor.


 

Yönetmelikte yapılan ve 8 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle birlikte Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ile Turizm Merkezleri kapsamında onaylanan imar planlarında bu yönetmelikte tanımlanan turizm tesislerinin yapılabilmesi mümkün olan ve sahil şeridinin birinci bölümünü de içeren orman vasıflı taşınmazların sahil şeridinin birinci bölümünde kalan kısımları da imar planlarında Turizm Tesis Alanı olarak gösterilecek. Emsal hesabı da turizm tesis alanının tamamı üzerinden yapılacak ve bu bölümde yer alan hükümler, büyükşehir ve il belediyeleri tarafından çıkarılacak yönetmeliklerle değiştirilemeyecek.


12 Şubat 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 2103 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nin sınırlarının geliştirmesi yönünde karar verilmiş, proje kapsamında bölgedeki sit alanlarının da kullanılması için yürürlüğe giren yönetmelikte değişiklik yapılmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum