Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

KKTC Başbakanı Ersin Tatar: ''Hayalet şehir Maraş turizm yıldızı olacak''

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Maraş’ı yerleşime ve turizme açma hazırlıkları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

  • Reklam
 KKTC Başbakanı Ersin Tatar: ''Hayalet şehir Maraş turizm yıldızı olacak''
02 Ağustos 2019 - 12:22
Reklam

45 yıldır kapalı olan Maraş’ı yerleşime ve turizme açma hazırlıkları hakkında ayrıntılı bilgiler veren KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Maraş’ın açılması Kuzey Kıbrıs’ı bambaşka bir yer haline getirecek” dedi.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Gazimağusa şehrine bağlı olan ve 45 yıldır yerleşim ve iskana kapalı olan şu anda hayalet şehir görünümündeki Maraş’ı dünya turizmine kazandırmaya hazırlanırken, Muhteşem bir sahili bulunan Maraş’ta boş evler ve oteller, kepenkleri kapalı dükkanlar ve ıssız sokaklar yakında tarih olacak.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafınan alınan kararla 1974 yılından bu yana kapalı olan Maraş’ın açılması için Kapalı Maraş Envanter Komisyonu ilk kez geçen ay bölgeye girerek incelemelere başlamıştı. Başbakan Tatar, envanter çalışmalarının halen sürdüğünü belirterek, “Burada çok hak iddia eden var. Bunlar ortaya çıkacak. 6 ay içinde tamamlanır. Ondan sonra da açılmayla ilgili Türkiye Cumhuriyeti hükümetiyle çalışma yapılacak. Bu, 45 yıl aradan sonra yapılması gereken bir hareketti” dedi.

 

KKTC’de Taşınmaz Mal Komisyonu adlı bir kurum olduğunu hatırlatan Tatar, bundan sonra izlenecek süreci ise şöyle açıkladı:

“Bu komisyonda Avrupalı hakimler de var. Başvurular tazminat, takas ya da iade şeklinde değerlendiriliyor. Maraş şu anda kapalı. Orası yerleşime açılınca Taşınmaz Mal Komisyonu burayla ilgili müracaatlara bakabilecek. Taşınmazı Rum’a da iade edebilir, Amerikalı’ya da, İngiliz’e de. Ardından o insanlar ya mallarına gelecek ya da satacaklar. Şimdiden sözleşmeyle Londra’da satanlar varmış. Bir Rum otel işletecekse eğer onunsa ve belgeleyebiliyorsa buyursun işletsin. Maraş’ta en büyük otel İngiliz Kraliyet ailesinin. Sahilin dörtte biri kadar. Göreceksiniz birileri onu da alacak. Maraş’ın esas zenginliği ve dinamosu sahili. O sahil Doğu Akdeniz’i bırakın, dünyada az yerde var. Çok değerli.”

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum