Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Konaklama tesislerine 'virüs kaynağı' muamelesi turizmciyi isyan ettirdi

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, dışarıda denetlenmeyen AVM’ler, restoranlar varken, virüsün kaynağı oteller gibi davranıldığını söyleyerek bu duruma tepki gösterdi.

Konaklama tesislerine 'virüs kaynağı' muamelesi turizmciyi isyan ettirdi
10 Temmuz 2020 - 05:55
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından denetlenip güvenli olduklarına dair sertifika alan oteller, denetimlerin çoğunlukla konaklama tesisleri üzerinden gitmesine tepki gösterdi.

 

AVM’lerin, restoranların denetlenmesi gerekirken virüsün kaynağı oteller gibi davranıldığını söyleyerek bu duruma tepki gösteren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler “Biz zaten Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ndan (TGA) Güvenli Turizm Belgesi”ni alabilmek için 15 ayrı uluslararası akredite firma tarafından denetleniyoruz. Sertifika alsak bile denetimler sürüyor. Buna rağmen tesise hiçbir katkı sağlamayan, belge vermeyen, tutanak tutmayan birbirinden habersiz bir sürü kurum denetlemeye geliyor. Zaten 200 odalı otelde 30 oda dolu. 30 oda için devletin bir sürü insanı denetliyor. Sertifikalı yerlere gidip, iş yaptık diye kâğıt üstünde kontrol ettiklerini gösteriyorlar. Dostlar alışverişte görsün” dedi.

 

Oy kaybı endişesiyle bazı yerlerin denetlenmediğini düşündüğünü söyleyen İşler şöyle devam etti:

''Siyaset, sağlıktaki hijyen kurallarının üstünde gözüküyor. 18.5 milyon insana istihdam sağlayan bir sektör, işten uzak olan bu insanların hegemonyası altına bırakılmıştır. Bu maalesef, Türkiye’nin çelişik hayatının dışa vurulmuş bir ayıbıdır. ”

 

Ege Bölgesi’nde yüzde 80 oranındaki işletmenin bu yaz tesislerini açmadığını, açanlar da yüzde 25 dolulukla çalıştığına değinen ve bu doluluk oranının havuz ışıklandırmasına ya da suyun klor masrafına yetmeyeceğine dikkat çeken Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler “Pandemi koşulları uygulandığında bir otel en fazla yüzde 60 dolulukla çalışabilir. Keşke görsek bu oranları. Mevcut doluluklar bu sektörü kurtarmaz. Turizm sektörü hapşırdığında diğer sektörler nezle oluyor. 54 yan sektörü besliyoruz. Hükümetin yeni birtakım teşvikler vermesi lazım. Aksi takdirde sektör bu gemiyi yürütemez. 2021 de kayıp yıl olabilir.” ifadelerini kullandı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum