Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Konaklama ve yeme içme sektörü ne zaman 2019 rakamlarına dönecek?

Koronavirüsü sonrası normalleşme sürecinde ekonominin 3 kritik sektörü olan, turizm, yeme-içme ve havacılık ağır kayıplarla da olsa haziran ayında yeniden eski günlere dönmek için çalışmaya başlayacak.

Reklam
Konaklama ve yeme içme sektörü ne zaman 2019 rakamlarına dönecek?
19 Mayıs 2020 - 12:49
Reklam

Koronavirüsü sonrası normalleşme sürecinde ekonominin 3 kritik sektörü olan, turizm, yeme-içme ve havacılık ağır kayıplarla da olsa haziran ayında yeniden eski günlere dönmek için çalışmaya başlıyacak.

 

2020 yılının İlk çeyreğinde uluslararası arenada özellikle havacılık ve turizm sektörü açısından yüzde 70-80 arasında bir küçülme tahmin edilirken, yeme-içme sektöründe ise pek çok firmanın salgın sonrası normalleşme sürecinde kepenk açamayacağı belirtiliyor.

 

Normalleşme sürecinde her ne kadar sezon ortası olsa da bu süreçte turizm sektörünün 18-24 ay, havacılık sektörünün ise 3 veya 4 çeyrek sonunda 2019 rakamlarına dönebileceği belirtiliyor. Sosyal yaşamın normalleşmesi açısından da kritik önem taşıyan bu 3 sektörün temsilcileri ‘Covid-19 Sonrası Turizmde Yeni Normaller' webinar'ı ile haziran ayı ile başlayacak yeni döneme dair planlarını aktardı.

 

Tam anlamıyla normalleşmenin ne zaman başlayacağına dair henüz bir tahminin mümkünün olmadığına işaret eden Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkan Müberra Eresin şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“Turizm ve konaklama sektörünün haziranın ikinci haftası ile normalleşme yolunda ilk adımlarını atacağını düşünüyoruz. Sektör olarak bizim için asıl olan ilk etapta çarkların dönmeye başlaması. Çarklar dönmeye başladığında planlama ve program devreye girebilir. İyi senaryoyla ilk hareketlenme iç turizmle başlayacak. Avrupa ile hareketlenme ise Eylül, Ekim hatta Kasım ayına sarkabilir. Diğer sektörlerle mukayese edildiğinde turizm ve konaklama sektörünün virüs etkisi geçtiğinde en son toparlanacak sektör olacağını tahmin ediyoruz.”

 

Sermaye yapısı zayıf olan sektörün 2-3 aylık bir kapanma dolayısıyla geriden gelen borçlarını ödemekte zorlandığını aktaran Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer ise şu değerlendirmelrde bulundu:

 

“Biz teminat sıkıntısı olan sicil kaydı geçmişte sıkıntılı olabilen KOBİ'leriz. Krediye ulaşma oranı yüzde 1-2'lerde. Bu sektörün geri dönüşte daha ne kadarı kapısını açacak? Geri dönüşle birlikte zorunlu tüketime hizmet verenler yüzde 50 kayıpla başlarız diyorlar. Daha zor günleri görmedik”

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum