Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

''Konaklama Vergisi ile AVM hatta lunaparklardan vergi almanın önü açılmıştır''

Otellere yüzde 2 yeni vergi getirilmesini de içeren yeni vergi düzenlemesi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

  • Reklam
''Konaklama Vergisi ile AVM hatta lunaparklardan vergi almanın önü açılmıştır''
22 Kasım 2019 - 05:56
Reklam

Yeni vergi düzenlemesi TBMM’de kabul edilerek ysalaştı. Yasanın görüşüldüğü sırada söz alan muhalif partilere mensup milletvekilleri, düzenlemeye dönük sert eleştiriler getirdi ancak yasa neredeyse virgülüne dahi dokunulmadan TBMM’den geçti.

 

Gündeme geldiği andan itibarek sektör paydaşlarının yoğun tepkisi ve eleştirilerine rağmen, otellere yüzde 2 yeni vergi getirilmesini de içeren yeni vergi düzenlemesi Meclis Genel Kurulunda kabul edildi.

 

Genel Kurul'da milletvekillerinin yoğun eleştirilerine rağmen yasalaşan düzenlemeyle oteller, 2020 yılında yüzde 1, 2021 yılından itibaren ise yüzde 2 oranında vergi öderecek.

 

Otellerden dolayısıyla vatandaştan konaklama vergisi adı altında para toplamanınn, ileride AVM'lerden, günübirlik tesislerden, hatta lunaparklardan bile vergi almanın önünü açmak olacağını söyleyen İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal şu ifadelerini kullandı:

 

‘’Birkaç istisna dışına tüm dünyada "şehir vergisi" olarak yerel yönetimlere ödenen vergiyi merkezi vergi yaparak kendinize almak istediniz. Yetmedi, yabancı turistten alınan vergiyi, zaten aldığı her nefeste devlete vergi ödeyen vatandaşlarımıza da yüklemeye kalktınız. Alın terinin karşılığında kazandığı paradan bile vergi ödeyen, her faturasına vergi eklenen, yaptığı her alışverişte vergi ödeyen vatandaşlarımızdan da vergi almak istiyorsunuz. Vatandaşlarımızdan konaklama vergisi almak demek ileride AVM'lerden, günübirlik tesislerden, hatta lunaparklardan bile vergi almanın önünü açmak demek olur.

 

''otelciye yüktür, vatandaşa yüktür, yerel yönetime yüktür''

 

Vergiyi kanunlaştırırken sektörden hiç görüş almadığınız için "Bunu turistlere nasıl yansıtabilirizin cevabını aramadınız; siz "Direkt olarak otel kazancından bize ödeme yapsın; o turistten nasıl alırsa alsın, beni ilgilendirmez." dediniz. Evet, biz "Yerel yönetimler güçlensin." dedik, siz "Hayır, para bize lazım." dediniz. Biz "Yabancı turist ödesin." dedik, siz "Vatandaş ödesin." dediniz. Biz "Parayı konaklayan ödesin." dedik, siz "Ben otelciden alırım, o ne yaparsa yapsın." dediniz. Ben bu kürsüden uyarıyorum: Bu hâliyle bu kanun otelciye yüktür, vatandaşa yüktür, yerel yönetime yüktür.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum