Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Konaklama Vergisi'ne yeni ayar!

Plan Bütçe Komisyonu'nda tartışılan Konaklama Vergisi'nde bazı değişiklikler yapılacağı belirtildi.

  • Reklam
Konaklama Vergisi'ne yeni ayar!
31 Ekim 2019 - 07:05
Reklam

 Plan Bütçe Komisyonda tartışılan Konaklama Vergisi'nde bazı değişiklikler yapılacağı belirtildi.

 

2020 yılı için yüzde 1, sonraki yıllar için yüzde 2 olarak uygulanacak konaklama vergisinin maktu vergi olarak düzenleneceği ve her tesisten eşit oranda alınmayacağı açıklandı. Edinilen bilgiye göre, Konaklama Vergisi'ne hizmet kalitesine göre kademelendirme getirilecek. 5 yıldızlı otelden daha fazla veri alınırken 2 yıldızlı otelden daha az konaklama vergisi alınması şeklinde bir düzenleme yapılması planlanıyor.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AKP Parti İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, konaklama tesislerinde verilen hizmetlerden alınacak Konaklama Vergisi’nin mükellefinin konaklama hizmetini sunanlar, verginin matrahının ise geceleme ve diğer hizmetlerin toplam bedeli olacağını kaydetti. Demiröz, otellerde yapılan toplantı veya seminerlerin Konaklama Vergisi’ne tabi olmayacağını, bu vergi için konaklama yapılmasının şart olduğunu söyledi. Demiröz yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 

''Alınacak olan vergide konaklama önemli. Konaklama tesisinde yapılan toplantılarda yansıtılan ücreter konaklama vergisine tabi değil. Konaklama olması şart. Diyelim ki bir seminer verilecek, bununla ilgili bir otelin salonu kiralandı, ona ödenen ücretler konaklama vergisinden muaf olacak.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum