• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Konaklama Vergisi paylaşılamıyor! 1 TL'sini bize verin

Kemer Belediyesi ve Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Necati Topaloğlu verginin 1 liraya indirilip, yerel idarelere verilmesi gerektiğini söyledi

  • Reklam
Konaklama Vergisi paylaşılamıyor! 1 TL'sini bize verin
14 Kasım 2019 - 20:40
Reklam

Kemer Belediyesi ve Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Necati Topaloğlu verginin 1 liraya indirilip, yerel idarelere verilmesi gerektiğini söyledi.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen turizm tesislerinin konaklama vergisine tabi olmasına yönelik kanun teklifiyle ilgili açıklamalarda bulunnan Kemer Belediyesi ve KETAV Başkanı Necati Topaloğlu ile KETOB Başkanı Şener Gürler, konaklama vergisinin turizmciler için büyük bir yük olacağını savundu.

 

Vergi yerel idarelere ödensin!

 

Son günlerde turizm sektöründe büyük tartışmalara neden olan konaklama vergisinin tüm ülke genelini ilgilendiren bir konu olduğunu ve kişi başı 18 lira gibi afaki bir fiyat karşısında otelciler bu işin altından kalkamayacağını kaydeden Başkan Necati Topaloğlu şu açıklamalarda bulundu:

''Turizm sektörü zaten Turizm Tanıtma Ajansı için belli oranlarda bir pay ödüyor. Bir de kişi başı 18 lira, çok çok fazla bir rakam. Artı bu gelen turistin büyük bir kahrını zaten yerel yönetimler çekiyor. Mesela sezonda 400 ton çöp topluyoruz. Yoğun sezonda eleman, araç takviyesi gibi masraflarımız var. Bu vergi verilecekse yerel belediyelere verilmeli ve tanıtım için de kullanılmalı. Çok vermelerine de gerek yok 18 lira değil, yerel belediyelere 1 lira verseler kişi başı, 1 lira bizim için çok büyük bir katkı olur. Bunu hem tanıtımda kullanırız hem de çevreyi daha da güzelleştirmek için kullanırız'' dedi.

 

Konaklama vergisinin istihdam sorunları, kayıt dışı ekonomi ve misafirlerin başka destinasyonlara yönelmesi gibi sorunlara neden olabileceğini savunan KETOB Başkanı Şener Gürler yaptığı açıklamada ''Bu tasarı yasalaşmadan önce konuyla ilgili turizm birlikleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile beraber ortak bir komisyon kurarak değerlendirilmesiyle sonuçların daha sağlıklı olacağına inanmaktayız'' dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum