Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Koronavirüs etkisi! Oteller lüks konuta dönüşmeye başladı

Yaz döneminin iç turizme getirdiği hareketliliğin başlaması ve koronavirüs salgınının da etkisiyle kiralık konuta talebi arttı.

  • Reklam
Koronavirüs etkisi! Oteller lüks konuta dönüşmeye başladı
15 Haziran 2021 - 10:59
Reklam
Koronavirüs salgının etkisiyle birlikte izole tatile olan ilginin artması sonrasında eski ve küçük çaptaki oteller yıkılıp konuta dönüştürülmeye başlandı.

Türkiye'nin bir çok turistik destinasyonunda sezonluk konut kiralamasına yönelik önemli talep artışı karşısında mevcut konutlar gelen talepleri karşılayamaz oldu. Pandeminin başında da yaşanan kiralık konut talebi üzerine, küçük ve eski otel, apart, pansiyon ve motel işletmeleri, kapalı kaldıkları dönemde inşaat firmalarıyla anlaşıp yapıları lüks konutlara dönüştürmeye başladı.


Kısıtlamalarda vatandaşların tatil beldelerine ilgilerinin daha da arttığını söyleyen Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural üç tarafı orman bir tarafı deniz olan bölgede yeni arsa üretilemediğinden yoğun taleplerin fiyatları çok yükselttiğini belirtti. Pandemiyle iş yapamayan, masraflarını karşılayamayan küçük çapta konaklama hizmeti veren işletmelerin de yeni oluşan talebe cevap vermeye yöneldiğini ve mevcut işletmelerini dairelere, lüks konutlara dönüştürmeye başladığını kaydeden Soyvural şunları söyledi:


''Bazı küçük oteller mevcut yapısında tadilata giderek aylık kiralık konut tipine döndü. Küçük çaptaki 300’e yakın apart ve otelin yarısı lüks daire oldu. Bugün apart otellerden çevrilen 1+1 daireler 500 bin, 2+1 ve 3+1 özelliklerine göre 1 milyon ile 1 milyon 750 bin lira civarında değişiyor.''


Yaşanan bu dönüşümün ilçenin yatak kapasitesini düşürdüğünü söyleyen ve konutlara talebin, pandemi nedeniyle izolasyon içinde olma hedefinden kaynaklandığını, bir süre sonra sona ereceğini düşündüklerini belirten TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Turizmciler olarak bu durumun geçici olduğunu düşünüyoruz. 1980’li yıllardan kalan, artık niteliğini kaybetmeye yüz tutmuş küçük çaplı konaklama hizmeti veren işletmeler, para kazanma şansını yitirdiği için lüks konuta dönüşüyor. Turizmciler olarak, bakanlık ve yerel yönetimlere dönüşümlerle ilgili görüşlerimizi sunduk. Yerel yönetimler ve şehir planlamacıları, bu değişimle ilgili tedbirlerini almalı. Ayrıca küçük de olsa apart ve otellerin lüks evlere dönüşmesi yatak kapasitemizi de azaltıyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum