Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Koronavirüs salgını sonrası otellerden inovatif hizmetler

Koronavirüs salgınıyla dünya yeni bir düzene girerken, turizm firmaları, oteller yasaklar bittiğinde seyahati daha da güvenli hale getirmek için inovatif fikirler üretmeye başladı bile.

  • Reklam
Koronavirüs salgını sonrası otellerden inovatif hizmetler
05 Nisan 2020 - 10:24
Reklam

Koronavirüs salgınıyla dünya yeni bir düzene girerken, turizm firmaları, oteller yasaklar bittiğinde seyahati daha da güvenli hale getirmek için inovatif fikirler üretmeye başladı bile.

 

Sosyalliğin sosyal medya yollarıyla yapıldığı, seyahat planlarının sanal platformlara taşındığı ve uzaktan tatil, sanal seyahat, üç boyutlu müze gezme gibi konulara ağırlık verilen şu dönemde sanal programlara yatırım hiç olmadığı kadar artmış durumda ve bu programlara olan ilgi de hiç olmadığı kadar fazla.

 

Bir uçağa bindiğimizde ya da otel odasından içeri girdiğimizde artık çok daha fazla şeyi sorgular olacağız. Temizlik ve hijyen kuralları ise bunun başında gelecek. İşte tam bu noktada ise teknoloji bir kez daha çözüm olacak gibi.

 

Tatil programlarını iptal etmiş olmamız ya da pek çok ülkenin seyahat yasağı getirmesi otellerin kapandığı anlamına gelmiyor. Birçok konaklama tesisi rutin temizlik faaliyetlerine eskisi gibi devam ederken bazı global markalar olağan rutinlerine yenilerini de ekliyor.

 

Kat personeli yerine robotlar

 

Dünya genelinde bazı global otel markaları rutin oda temizliğine ek olarak temizlik robotlarını da odaları ve genel kullanım alanlarını dezenfekte etmek için kullanmaya başladı. Xenex markası tarafından üretilen ve bakterileri, mantarları, virüsleri ultraviyole ışık sistemiyle öldüren bu robotlar halihazırda ABD'de birçok konaklama tesisinde kullanılmaya başlandı. Bu sayede bakterinin ve mikrobun başkasına geçmesi yüzde 50 ile yüzde 90 oranında engelleniyor. Şimdilik ABD'de kullanılmaya başlanan bu robotları gelecek yıllarda turizm sektöründe daha sık görmeye hazırlıklı olun.

 

Sadece size tahsis edilmiş oteller

 

Otelde başka müşteri olmadığını veya tüm odaların size ve ailenize tahsis edildiğini düşünün. Hayali fena değil. Tabii söz konusu butik bir otel ise.

 

Salgının tüm dünyayı etkisi altına aldığı şu günlerde birçok otel kapılarını kapatıyor. Bununla birlikte koronavirüse karşı alternatif, güvenli tatil paketi üreten oteller de var. Otel odalarında koronavirüse karşı yapılan dezenfektan işlemlerinin dışında ABD'nin Mayne eyaleti Kennebunkport'ta yer alan Cape Arundel Inn&Resort isimli tesis, yedi odadan oluşn villa konseptli odalarının tamamını sosyal mesafeyi korumak adına tek bir aileye kiralayacağını belirtti.

 

1 Nisan'dan itibaren haftalık 9 bin 500 dolar ya da aylık 36 bin dolar karışlığında yedi odalı oteli tümden kiraya açan otelde, haftalık oda temizliği, oda servisi gibi hizmetler de devam edecek. Ancak bu temzilik robotlra tarafından yapılacak. Ayrıca otelde bellboy ve vale hizmeti yok. Kısacası arabasını müşteriler kendi çekecek ve valizlerini kendi taşıyacaklar. Resepsiyon ve müşteri ilişkileri hizmeti sadece telefon aracılığı ile sağlanacak. Yemek masası ise kimse yokken hijyen kurallarına dikkat edilerek kurulacak ve yemek bittikten sonra personel tarafından toplanacak.

 

Otellerin bir kısmı bundan böyle TV kumandası, dekoratif yastıklar, dergiler gibi odalara ekstra konan malzemeleri vakumlu plastikler içinde servis etme kararı aldı. Bu karara karşı çıkanlar ve poşeti açmak istemeyecek müşteriler olduğunu savunan otel zincirleri var tabii.Evden çıkmadan her işin artık online olarak hallolmaya başladığı şu günlerde dünya genelinde 18 otel ve 30 spa'sı bulunan Six Senses gibi markalar online meditasyon, eko terapi dersleri vermeye başladı. Hilton Head Health ise 16 haftalık online wellness programını başlattı. Stres yönetimi, sağlıklı yemek pişirme, sağlıklı beslenme, uyku gibi konularda dersler veriyor. Pakete katılım ücretiyse aylık 14.99 dolar.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum