Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Koronavirüs sebebiyle boş kalan sahiller caretta carettalara yaradı

Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında 21 ayrı noktaya yumurtlamak için Nisan ayında gelen Caretta caretta yavrularının, koronavirüs nedeniyle yaşam şanslarının arttığı ortaya çıktı.

  • Reklam
Koronavirüs sebebiyle boş kalan sahiller caretta carettalara yaradı
21 Nisan 2020 - 20:19
Reklam

Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında 21 ayrı noktaya yumurtlamak için Nisan ayında gelen Caretta caretta yavrularının, corona virüsü nedeniyle yaşam şanslarının arttığı ortaya çıktı.

 

Dünyanın okyanuslarında kilometreler kat ederek doğdukları yere yumurtlamaya gelen, deniz ve kıyı ekosistemlerinin önemli bir parçası olan caretta carettaların son 200 yıl içinde artarak devam eden insan faaliyetleri yüzünden yaşama şansı sürekli azaldı.

 

Bilimsel verilere göre deniz kaplumbağalarının yaşamlarıyla ilgili en büyük tehlike insan ve insan kaynaklı hareketlilik. Çevre kirliliği, üreme, beslenme ve kışlama alanlarının tahrip edilmesi, balık ağlarına takılarak ölmeleri, bazı ülkelerde besin olarak tüketilmeleri, yumurtalarının satılması, kabuğunun süs eşyası yapımında kullanılması, yağının parfüm sanayinde, derisinin ayakkabı ve çanta yapımında kullanılması kaplumbağaları tehdit eden önemli etkenler. 

 

Koronavirüs salgını nedeniyle insanların sahil ve plajlara inmelerinin yasaklanmasının Caretta carettalar için fırsat olduğunu belirten Pamukkale Üniversitesi, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska “Yumurta ve yuva sayısı önceki yıllarda ne ise üç aşağı beş yukarı aynı olur. Fakat kumsallarda insan olmaması Caretta carettaların yaşam şartlarını artıracaktır. Buralarda turist ya da turizmden kaynaklanan faaliyetler olmayacağı için ölüm oranını azaltır. Çünkü bu durumda insan kaynaklı zarar yok denecek kadar aza inecek. Denizde su sporları ve kullanılan farklı araçlar azalınca kaplumbağalardaki yaralanma ve ölüm olayları da azalacak. Bu açıdan corana virüsü her tarafa zarar verirken, Caretta carettaların yaşamlarına destek sağlar” dedi.

 

Caretta carettalar Türkiye'de başta Muğla'nın Dalyan, Dalaman, Ekincik, Fethiye, Antalya'nın Patara, Kale, Kumluca, Çıralı, Tekirova, Belek, Kızılot, Demirtaş, Gazipaşa olmak üzere, Mersin'in Anamur, Göksu Deltası, Alata, Kazanlı, Davultepe, Adana'nın Akyatan, Yumurtalık ve Hatay'ın Samandağ'ındaki yumurtlama alanlarına gelerek yumurtalarını bırakıyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum