Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kruvaziyer turizmi için önemli adım

İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından kruvaziyer turizmi için önemli bir adım atıldı..

  • Reklam
Kruvaziyer turizmi için önemli adım
16 Ekim 2019 - 16:45
Reklam
İMEAK Deniz Ticaret Odası, 31 ülkeden 120 limanın üye olduğu dünyanın en büyük kruvaziyer liman örgütü Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği'ne (MedCruise) üye oldu.

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, üyelikle birlikte, kruvaziyer turizminde rotanın Türkiye olacağını söyledi.

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası'nı temsilen İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk'ün katıldığı 55. MedCruise Genel Kurulu toplantısında kruvaziyer operatörleri ile Türk limanları arasında 2020 ve sonraki sezonlara yönelik yapılacak çalışmalar görüşülürken, İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın üyeliği, genel kurulda onaylandı.

 

Türk kruvaziyer sektörüyle ilgili Genel kurul üyelerine yaptığı sunumda Akdeniz'in yüzde 20 pay ile kruvaziyer sektöründe ikinci büyük pazar olduğunu ifade eden Öztürk 2027'ye kadar dünyada 123 geminin suya ineceğini ve her 39 günde bir gemi inşa edilip kruvaziyer turizminin hizmetine gireceğine vurgu yaptı.

 

Hizmete girecek olan kruvaziyerlerin önemli bölümünün Akdeniz'de seyahat edeceğini ve kruvaziyer firmalarının yerel halkın memnuniyetsizliğinden dolayı Venedik, Barselona, Dubrovnik gibi Batı Akdeniz limanlarından farklı limanlar aradıklarına değinen Öztürk şu açıklamalarda bulundu:

 

''Son aylarda en fazla rezervasyon alan yerler Türkiye, Karadeniz ve Kuzey Afrika. İstanbul'daki Galataport'un devreye girmesi de bu süreci hızlandırdı. Gemilerinin yüzde 16'sı Akdeniz'de olan MSC'nin yetkilileri, önümüzdeki dönemde 4 gemiyi daha Akdeniz'e yönelteceklerini, Doğu Akdeniz ve Türkiye pazarına dönmekten mutlu olduklarını açıkladılar" diye konuştu.

 

Öztürk ayrıca Bodrum, Fethiye gibi limanların da kruvaziyer operatörlerinin radarında olduğunu söyledi. 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum