Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Küçük otellerde kriz büyüyor

Bu yıl tarihi turist rekoru beklenirken, küçük oteller ekonomik krizin etkisiyle geçen yıla göre yüzde 15 daralma yaşıyor.

  • Reklam
Küçük otellerde kriz büyüyor
10 Temmuz 2019 - 12:47
Reklam

Yabancı turist sayısındaki rekor artış beklentisi ile özellikle 5 yıldızlı oteller yüzde 100'e varan doluluklara ulaşırken, ana portföyü yerli turistlerden oluşan küçük ve butik otellerde ise daralma yaşanıyor.

 

Başta otel fiyatlarında yaşanan 2 kata varan fiyat artışı, ekonomik kriz ve döziz kurlarında yaşanan dalgalanmalar yerli turistin planlarını etkilerken, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi de özellikle sezon başlangıcı olan haziran ayında büyük boşluk yarattı. Sektör temsilcileri, yüksek enflasyon ve ekonomik krizin etkisiyle iç turizmde otellerin yerini çadır ve karavan turizminin almaya başladığına işaret ederek, doluluklarda ise geçen yıla oranla yüzde 15'lik daralmalar yaşandığına dikkat çekti.

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2018'in 3'üncü çeyreğinde 24 milyon 999 bin kişi seyahate çıkarken, seyahate çıkanların toplam seyahat sayısının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1.5 azaldığı açıklanmıştı. Bu yıl ise ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte hem yerli turist sayısında hem de geceleme sayısında hızlı bir düşüş söz konusu.

 

Booking'in kapatılması ve Uber'e getirilen yasaklarla küçük işletmeler açısından başlayan kayıpların, ekonomik krizle derinleştiğini, bölgedeki dolulukların küçük otellerde yüzde 60'larda olduğunu, butik işletmelerde daha da düşük olduğunu belirten Çeşme Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yakup Demir, “Türkiye'deki ekonomik problemin bu derece etkili olmasını beklemiyorduk. Seçimlerin ardından rezervasyonlar daha da azalmaya başladı. 2018'de sezon ortalaması yüzde 85 idi, bu yıl yüzde 70 civarında kalır” dedi.

Booking'in kapanmasının ardından Bodrum, Alaçatı, Çeşme'deki küçük otellerde dolulukların yüzde 20 düştüğünü kaydeden Demir, günde 1 milyon oda satan uygulamanın kapatılmasının sektör açısından büyük bir kayıp olduğunu belirti. Demir, tatile bütçesi yetmeyen genç kesimin ise camping ve çadıra yöneldiğini, karavan kamp turizmine de büyük bir kayış olduğunu dile getirdi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum