Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Lufthansa'da iflas sinyalleri

Alman havayolları şirketi Lufthansa'nın teftiş kurulunda devlet yardımı yerine kontrollü iflas seçeneği üzerinde durulduğu bildirildi.

  • Reklam
Lufthansa'da iflas sinyalleri
29 Mayıs 2020 - 14:32
Reklam

Alman havayolları şirketi Lufthansa'nın teftiş kurulunda devlet yardımı yerine kontrollü iflas seçeneği üzerinde durulduğu bildirildi. 

 

Lufthansa'ya yönelik kurtarma paketi ile ilgili uzlaşmanın ardından şirketin teftiş kurulundan "iflas da bir seçenek" çıkışı geldi.

 

Hükümetle Lufthansa yönetimi arasında 9 milyar euro hacimli kurtarma paketi üzerinde uzlaşılmış, devletin ilk etapta şirket hisselerinin yüzde 20'lik kısmını devralacağı bildirilmişti. Anlaşmanın şirket teftiş kurulu ve AB Komisyonu'nun da onayından geçmesi gerekirken, Lufthansa teftiş kurulu, Alman hükümetinin kurtarma paketine Çarşamba günkü toplantısında onay vermemişti.

 

Alman Focus dergisinin Lufthansa teftiş kurulu üyelerine dayandırdığı haberde şirketin kontrollü iflası seçeneğinin devlet yardımlarıyla karşılaştırıldığında daha avantajlı olduğu üzerinde durulduğu belirtildi.

 

Teftiş kurulu üyeleri, kontrollü iflas durumunda, 1 milyar 800 milyon euroya varan bilet geri ödemelerinin durdurulabileceğine dikkat çekerken, kar etmeyen kardeş şirketlerin kapatılmasıyla işten çıkarmaların daha kolaylaşacağını kaydettikleri bildirildi. 

 

Lufthansa verilerine göre şirket şu an saatte bir milyon euroluk kayba uğruyor. Durumun bu şekilde devam etmesi halinde  şirkete ait yaklaşık 4 milyar euroluk rezervlerin sonbaharda tükenmesi bekleniyor. Bu durumda şirketin kendi kontrolünde iflas ilan etmesi en erken 2021'de mümkün olabilecek. Bu iflas türü, şirketin yeniden yapılanma sürecini, bir iflas idare memurunun gözetiminde kendi aldığı karar ve önlemlerle yürütmesine olanak tanıyor.

 

Alman Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, AB Komisyonu'ndan, kurtarma paketiyle ilgili koşullardan feragat etmesini istemiş, "Komisyon, Lufthansa'ya karşı kısıtlamaları kaldırmalı, AirFrance ya da Alitalia örneklerinde olduğu gibi pürüzsüz bir süreç yürütmelidir" demişti.

 

Alman havayolu şirketi Lufthansa Haziran ortasından itibaren 20 Avrupa şehrine seferlere başlayacağını açıklamıştı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum