Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Mayıs ayında yanmış, ağaçlandırılacak denilmişti! Ekolojik turizm için imara açıldı

Geçtiğimiz Mayıs ayında çıkan şüpheli yangın soncunda yanarak kül olan Antalya'nın Çukurbağ Yarımadası'nda iki büyük parsel, villa ve otel yapılması için imara açıldı.

Reklam
Mayıs ayında yanmış, ağaçlandırılacak denilmişti! Ekolojik turizm için imara açıldı
07 Temmuz 2020 - 08:36

Geçtiğimiz Mayıs ayında çıkan şüpheli yangın soncunda yanarak kül olan Antalya'nın Çukurbağ Yarımadası'nda iki büyük parsel, villa ve otel yapılması için imara açıldı. 

 

Turizmin başkenti Antalya'nın Kaş ilçesine 5,5 km uzaklıktaki doğal sit alanı statüsünde bulunan Çukurbağ Yarımadası'nda iki büyük parsel eko-turizm niteliği verilerek imara açıldı. 

 

Geçtiğimiz Mayıs ayında villa ve lüks otellerle kaplı bölgede çıkan yangınla gündeme gelen Çukurbağ Yarımadası ile Limanağzı bölgesini kapsayan 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıkarıldı.

 

Patronlar Dünyası’nda yer alan habere göre, alınan kararla doğal sit alanı statüsündeki Çukurbağ Yarımadası'nın yapılaşmadan korunmuş kesimlerinde iki ayrı bölgede yapılaşmanın önü açılmış oldu.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıkarılıran Nazım İmar Planı'nda ekolojik turizm alanı olarak ayrılan parsellerde biri, İnceboğaz Mevkii'nde yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ile tanınan Cihan Kamer ile Hasan Doğan ailesinin 2007 yılında satın aldıkları 119 dekarlık zeytinlik arazi. Zeytinlik vasfı değiştirilerek, tarla olarak tapuya kaydettirilen ve ardından İstanbul Üsküdar merkezli bir ambalaj firmasına devredilen yarımadadaki araziye imar planında yapılan değişiklikle villalar inşa edilebilecek. Çukurbağ Yarımadası'nın batısında yer alan ikinci eko-turizm nitelikli parselin üçte biri olan 16 bin metrekarelik kısmı eski CHP lideri ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a, aynı ölçüdeki bir diğer hisesi de Baykal'ın akrabası olan bir iş insanına ait. 

Kaş'a 5,5 km uzaklıkta bulunan Çukurbağ Yarımadası'nın batı ucu 1970'li yıllarda Ankara Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından satın alındıktan sonra tapu düzeltme davası açılmış ve 183 dekarlık arazinin yüzölçümü 1121 dekara çıkartılmış, ardından 1980'lerde imara açılan ve parsellenerek bir kısmı satılan bir kısmı da AGC'nin özel mülkiyetinde bırakılan Çukurbağ Yarımadası'nın bu bölümü bugün büyük ölçüde betonlaşmış durumda.

 

Her geçen yıl yeşil alanların azalarak betonlaştığı Çukurbağ Yarımadası, Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı bir bölge olarak dikkat çekiyor. Turizmcilerin yeni gözdesi olan yarımada, Kaş ilçesine 5,5 km uzaklıkta bulunuyor. ''Yangından sonra imara açılacak mı, arazi kime ait?'' sorusu gündem oluştururken yanan bölgenin adeta kalemle çizilmişcesine belli bir bölgede gerçekleşmesi, sosyal medyada ''tam otellik yapmalık yangın'' yorumlarıyla gündem olmuştu.

 

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, yangından sonra yaptığı açıklamada, arazinin Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ne ait olduğunu belirterek, cemiyetin bölgeyi sit alanı olarak ilan ettirdiğini söylemiş ve “Gazeteciler Cemiyeti bu bölgeyi doğal SİT alanı olarak ilan ettirdi. Dolayısıyla bir yapılaşma olamayacağı gibi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de bu yapılaşmaya izin vermez. Yanan bölgeyi yeniden ağaçlandıracağız” ifadelerini kullanmıştı.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum