Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Milletvekilleri uyardı: ''2021'de turizmde çalışacak personel bulamazsınız''

İYİ Parti Grubu tarafından Koronavirüsün turizm sektöründe ortaya çıkardığı krizin önüne geçilmesi için verilen araştırma önergesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşüldü.

  • Reklam
Milletvekilleri uyardı: ''2021'de turizmde çalışacak personel bulamazsınız''
09 Nisan 2020 - 12:57
Reklam

İYİ Parti Grubu tarafından Koronavirüsün turizm sektöründe ortaya çıkardığı krizin önüne geçilmesi için verilen araştırma önergesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşüldü. 

 

TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmede söz alan milletvekilleri, koronavirüs krizinde en büyük zararı turizm sektörünün yaşadığına dikkat çekerek, sektörde 1.5 milyon insanın işsiz kalacağını dile getirdi. 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un övünerek, turizmden 34.5 milyar dolar gelir elde edildi dediğini hatırlatan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız öneriyle ilgili yaptığı konuşmada, koronavirüs nedeniyle en büyük zararı turizm sektörünün gördüğünü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 15 milyar dolarlık destek paketinin hiçbir yerinde turizmin olmadığını söyledi.

 

200 milyar dolarlık bir yatırımın bulunduğu turizm sektöründe 1.5 milyon insanın işsiz kalacağını belirten Hüseyin Yıldız, otelcilerin tedarikçilere kestiği çeklerle ilgili uzun vadeli kredi sağlanması gerektiğini ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na seslenen Hüseyin Yıldız, ‘’Bir an önce çıkın, turizmde nasıl bir önlem alacağınızı anlatın. İnsanlar ateşin üzerinde, insanlar aç, susuz. İşsizlik Fonu'nda 135 milyar TL olduğunu hepimiz biliyoruz. Geçen sene turizmde çalışan 1,5 milyon insana o fondan dokuz ay boyunca ücret ödemek zorundasınız. Aksi takdirde 2021'de o personeli de bulamazsınız, zaten yeterince yetişmiş turizm elemanı olmadığı için o elemanları bari kaçırmayalım. Buradaki bütün turizm bölgelerindeki esnaflara sonuna kadar kredi açmak zorunluluğunuz var. Aksi takdirde önümüzdeki 2021'de de Türkiye turizmini toparlayamaz, buradan özellikle uyarıyorum.’’ ifadelerini kullandı.

 

Görüşmelerde AKP Grubu adına konuşma yapan eski Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise, Türkiye’nin 2023 turizm hedefinin 75 milyon turist, 65 milyar dolar gelir olduğunu yineledi. Hükümetin tüm sektörle iletişim içinde ve ortak akılla sorumluluk alığını ileri süren Yayman şu ifadeleri kullandı:

 

‘’Gerekli tedbirler alınmıştır ve alınmaya devam edilmektedir. Bakanımızın ifadesiyle, inşallah Mayısın sonuna doğru sezon açılmış olacaktır. Yine Bakanlığımızın aldığı tedbirler bağlamında, vergi ödemelerinin ve SGK primlerinin ertelenmesi kapsamında şubat, mart, nisan dâhil olmak üzere altı ay ertelenmiştir. Asgari ücret desteği devam etmektedir. EXIMBANK ve KGF kredilerinin takibi yine bu dönemde Bakanlığımız tarafından sürdürülmektedir. Konaklama vergisi 2020 yılında alınmayacaktır. Yine otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedellerinin hasılat payı ve ecrimisil ödemeleri altı ay ertelenmiştir. Biz inanıyoruz ki yine iç hava taşımacılığıyla ilgili yüzde 18'den yüzde 1'e inen bir vergi indirimi bulunmaktadır.’’ dedi.

 

Koronavirüs nedeniyle çeklerin ibraz sürelerinin mayıs sonuna kadar ertelenmesiyle birlikte piyasada nakit akışının durma noktasına geldiğini kaydeden İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan ise konuşmasında şunları söyledi:

 

‘’Karar sonrası parası olanlar da çeklerini ödememeye başladı. Özellikle turizm sektörü açısından ciddi tedirginlikler var. Turizm şirketleri, özellikle seyahat acentaları çeklerini geri çekmeye başladı, çeklerini yazdırmak istemiyorlar ve bu tarihleri uzatıyorlar. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçtiğimiz günlerde turizm sezonuyla ilgili olarak Bizim öngörümüz mayıs sonuna ertelenecek ve şu andaki gidişat onu gösteriyor demişti. Ancak turizm firmaları bu açıklamadan tatmin olmadı çünkü hala belirsizlik var. Bu konuda Hükümeti ve Sayın Bakanı, turizmcileri daha tatmin edecek, onların sıkıntılarını giderecek tedbirler almaya davet ediyoruz.’’ 

Söz konusu öneri, AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi'ne mensup milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ismet
    2 yıl önce
    Yoruma gerek varmiki" Turizim bakanimiz oturup kilo alsin- calisamayan bizler verilmeyen 1000 tl ile teselli edilmeye calisilsin. Bosunami sigorta- vergi ödüyoruz ... "