Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Milyarlık otel ve alışveriş merkezleri çürümeye terk edildi!

İnşaat maliyetlerinin giderek yükseldiği ve bu alanda yatırım yapmanın el yaktığı bir dönemde, büyük reklam kampanyaları ile tanıtılarak inşa edilen milyarlık otel ve alışveriş merkezleri kaderine terk edildi.

  • Reklam
Milyarlık otel ve alışveriş merkezleri çürümeye terk edildi!
28 Ağustos 2021 - 10:47
Reklam
Yatırım değeri 50 milyon ile 3,1 milyar TL arasında değişen ve bir dönem inşaat sektörünün sembolü olan binalar çeşitli nedenle kullanıma alınamadığı için çürümeye terk edilmiş durumda.

İstanbul’da aralarında Zincirlikuyu’daki Tat Tower, Bayrampaşa’daki Ora Alışveriş Merkezi gibi yapıların yanı sıra konut siteleri, oteller ile sanayi sitelerinin yer aldığı yapıların kimileri 20 yıldır boş duruyor.


İstanbul’da atıl durumda kalan yapılar içerisinde, bulunduğu konum itibariyle en ön plana çıkan yapılardan biri olan ve inşaatına 1988 yılında başlanan vefat eden iş insanı Salih Tatlıcı’ya ait olan Tat Tower tamamlanmış durumda ancak mirasçılar arasında anlaşmazlık ve hukuki süreçler nedeniyle kullanılamıyor.


2003 yılında başlayan imar planı ve ruhsat iptallerine yönelik açılan davalar nedeniyle yarım kalan Maslak Diamond Of İstanbul ile birlikte Ataşehir İçerenköy'de bulunan Bostancı AVM'nin inşaatı 20 yılı aşkın süredir durmuş durumda. Yaklaşık 15 bin metrekare alana sahip inşaatın müteahhidinin iflas ettiği belirtiliyor.


Devre mülk sistemiyle İstanbul Bayrampaşa’da 2011 yılında Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz tarafından inşaatına başlanan, 300 bin m2lik alanda 7 yıldızlı otel konsepti olarak gündeme gelan Caprice Gold Otel sonraki dönemde kaba inşaatı tamamlanmışken müteahhit şirketin iflas etmesi nedeniyle yarım kaldı. Devremülk satışı yaptığı kişilerden para toplandığı halde projelerin tamamlanmaması nedeniyle mağduriyetler yaşanmıştı.

İnşaatına 1989 yılında başlanan Uran Holding’e ait olan Tarabya Grand Prestige Otel'in sahibi olan İsmet Uran’ın 1995 yılında öldürülmesinin ardından inşaat süreci yavaşladı ve 2004 yılından itibaren inşaat tamamen durdu. Tarabya Grand Prestige Otel'in yıkılması bekleniyor.

2007’de inşasına karar verilen, 2008’de inşaatı başlayan Ora AVM 2011 yılında açılmasına rağmen sadece 1 yıl açık kaldıktan sonra mağazalar hedefledikleri satışa ulaşamayınca kira sözleşmelerini iptal etti. Yaklaşık 2,5 milyar TL piyasa değeri bulunduğu belirtilien Ora AVM Ziraat Bankası başta olmak üzere çeşitli bankaların alacaklısı durumunda ve iflas ettiği için hali hazırda yapı atıl durumda.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum