Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Muhtar bunu yaparsa! Sit alanından aldığı kumu otel inşaatında kullanmış

Edirne'de, Saros Körfezi'nde 1'inci derece sit alanı olan İtalyan Koyu'ndan kumları kaçak olarak alan kişinin Mecidiye Köyü muhtarı Ali Balaban olduğu ortaya çıktı.

Muhtar bunu yaparsa! Sit alanından aldığı kumu otel inşaatında kullanmış
08 Ocak 2020 - 22:59
Reklam

Edirne'de, Saros Körfezi'nde 1'inci derece sit alanı olan İtalyan Koyu'ndan kumları kaçak olarak alan kişinin Mecidiye Köyü muhtarı Ali Balaban olduğu ortaya çıktı.

 

Mecidiye Köyü muhtarı Balaban'ın 9 kamyon kumu, köyün muhtarlık binası ve tüzel kişiliğine ait otel inşaatında kullandığı belirlenirken hakkında soruşturma başlatılan Balaban, "Oradan kum alınmasının yasak olduğunu bilmiyordum. Bilseydim almazdım" dedi.

 

Keşan'a bağlı Mecidiye köyündeki Saros Körfezi'nde 1'inci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan ve İtalyan Koyu olarak bilinen bölgeden kaçak kum alındığı yönünde İlçe Jandarma Komutanlığı'na ihbarda bulunulması üzerine bölgede inceleme yapan jandarma ekipleri, sahil kumunun, kamyonlarla Mecidiye Köyü muhtarlığı tarafından alındığını tespit etti. Kumlar nedeniyle çökmelerin meydana geldiği sahil, jandarma tarafından şerit çekilerek, girişe kapatılırken Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan köy muhtarı Ali Balaban, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılıkta avukatı ile birlikte ifade veren muhtar Balaban, kum almanın suç olduğunu bilmediğini öne sürdü. Savcılıkça serbest bırakılan muhtar Ali Balaban hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefetten başlatılan soruşturma sürüyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet
    7 ay önce
    Manavgatliyim. Burada da boğaz dogu tarafi mevkiinde o kadar kum calindiki deniz yaklaşık 50 m. Içerde şimdi . Ne bir jandarmasi ne bir cezasi . Kamyon traktor götürüldü hem otel yapımı hem şirketlerce manavgatin son 10 yılda yapılan yapıların muhtemel Psini karşıladı. Hâlâ da çalınmaya devam ediyor