Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Müze zamlarının ihale şartnamesine aykırı olduğu ortaya çıktı!

Müze ve ören yerleri giriş ücretlerine yapılan zamların, ihale şartnamesine aykırı olduğu ortaya çıktı.

  • Reklam
Müze zamlarının ihale şartnamesine aykırı olduğu ortaya çıktı!
24 Şubat 2020 - 11:50
Reklam

Müze ve ören yerleri giriş ücretlerine yapılan zamların, ihale şartnamesine aykırı olduğu ortaya çıktı. Zamansız gelen artışlardan dolayı ekonomik kayba uğrayan seyahat acentaları Bakan Ersoy’dan açıklama bekliyor.

 

Bakan Ersoy döneminde müze ve ören yerleri giriş ücretlerine yapılan zam oranı, yoğun talep gören müzelerde, yüzde 150’ye ulaşırken, ihale şartnamesinin 31.11.1 numaralı fiyat artış ilkesi maddesinde, artışın uygulanacağı tarih, bir önceki yıl karar almak kaydıyla, ilgili yılın Nisan ayının son iş günü olarak belirtilmesine rağmen, Bakan Ersoy'un görev süresi boyunca yapılan 4 zammın hiçbirinde bu kurala uyulmadığı ortaya çıktı

 

Müze ve ören yerlerinde bilet ve bilet ürünlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve satış kanallarının yönetimine ilişkin kiralama İhalesinin şartnamesinde fiyat artış ilkesi şu şekilde yazıyor:

 

“İdare, gerekli görmesi halinde; bir önceki yıl karar almak kaydıyla, ilgili yılın nisan ayının son iş günü mesai saati bitiminden itibaren geçerli olmak üzere bilet fiyatlarını artırabilir.”

 

Yapılan zamların hiçbirinde şartnameye uyulmadı

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 31 Ağustos 2018’de yapılan zam 01 Ekim 2018’de, 01 Temmuz 2019’da yapılan zam 15 Temmuz’da, 26 Aralık 2019’da yapılan zam ise 1 Ocak 2020’de uygulamaya başlandı. Bakanlık tarafından 14 Şubat 2020 tarihinde alınan son zam kararı da 1 Mart 2020 tarihinde uygulanmaya başlayacak.

 

Dava açılabilir

 

Hukukçular tarafından “hukuka aykırı hatalı idari işlem” olarak nitelendirilen uygulamanın, Sayıştay denetimine konu olmasının yanında, iptali için de dava açılabileceği belirtiliyor.

 

Zarara uğrayan seyahat acentaları açıklama bekliyor

 

Yurtdışındaki müşterileriyle yıllık anlaşmalar yapan, ancak yapılan zamlar nedeniyle büyük ekonomik kayıplar yaşadığını belirten incoming acentaları ve turizmciler, Bakan Ersoy’a tepkili. Artışların, ihaleyi alan İsviçre merkezli Sicpa adlı şirkete daha fazla para kazandırmayı hedeflediğini ileri süren seyahat acentası yöneticileri, Bakan Ersoy’dan ihale şartnamesine uyulmadan yapılan zamların nedenini sektöre açıklamasını bekliyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum