Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Orange County Resort Hotel'in caretta tuzağı inadı devam ediyor!

Turizmin başkenti Antalya'da ahşap yürüme bandının altından çıkamayan 62 yavru caretta carettanın öldüğü otellerden biri yürüme bantlarını kaldırıp, kumsaldaki diğer 78 yuvayı kafeslerle korumaya aldı.

  • Reklam
Orange County Resort Hotel'in caretta tuzağı inadı devam ediyor!
31 Ağustos 2021 - 13:37
Reklam
Antalya'da ahşap yürüme bandının altından çıkamayan 62 yavru caretta carettanın öldüğü otel, yürüme bantlarını kaldırıp, kumsaldaki diğer 78 yuvayı kafeslerle korumaya alırken 71 yavru carettanın son anda canlı kurtarıldığı otel ise neredeyse denize sıfır şekilde faaliyetini sürdürüyor.

Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) görevlilerince, geçen hafta Port Nature Luxury Hotel ve Orange County Hotel'in sahil kesiminde iki caretta yuvası üzerine yürüme bandı yapıldığı tespit edilmiş, Port Nature Luxury Hotel'deki yürüme bandı altında 62 yavru ölü bulunurken, Orange County Resort Hotel'deki yürüme bandının altındaki yuvada yumurtadan çıkan 71 yavru ise son anda canlı kurtarılmıştı. Tepki toplayan olayla ilgili iki otel hakkında Serik Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Antalya Şube Müdürlüğü'nün başlattığı adli ve idari 3 ayrı soruşturma devam ederken DKMP görevlileri tarafından Deniz Kaplumbağalarını Koruma Genelgesi imza karşılığı teslim edilen iki otele de genelgeye aykırı kumsal üzerindeki işgaller nedeniyle otele 992 bin TL ceza kesilmesi bekleniyor.


Kamuoyunda tepki toplayan olay sonrasında Port Nature Luxury Hotel, yavru deniz kaplumbağalarının ölümüne neden olan yürüme bandını kaldırdı ve şezlonglarını da 40 metreden daha geriye çekerken EKAD görevlileriyle iş birliği içinde otel önündeki kumsalda bulunan yavruların henüz çıkış yapmadığı 78 yuva ise kafeslerle koruma altına alınarak, üzerlerine de Türkçe, İngilizce, Rusça ve Almanca, ''Değerli misafirlerimiz, lütfen dikkat. Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama bölgesidir'' yazılı afişler asıldı.


Yürüme bandı altında EKAD görevlilerin yuva kontrolü sırasında son anda canlı kurtarılan 71 yavrunun bulunduğu Orange County Resort Hotel'in ise faaliyetini neredeyse denize sıfır devam ettirdiği görülürken şezlongları, gölgelikleri ve yürüme bantları, denizle mesafesi 10 metrenin bile altında olan otelin kumsalında ise 3 yuvanın bulunduğu açıklandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum