Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Osman Ayık: ''Bu kadar katı kurallarla kimse tatile gitmez''

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Başdanışmanı Osman Ayık koronavirüs tedbirleri kapsamında turizmde alınacak önlemlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Reklam
Osman Ayık: ''Bu kadar katı kurallarla kimse tatile gitmez''
03 Mayıs 2020 - 11:18
Reklam

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Başdanışmanı Osman Ayık koronavirüs tedbirleri kapsamında turizmde alınacak önlemlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Kimsenin ailesiyle arasında 3-4 metre mesafe koyarak güneşlenmeyi hayal etmeyeceiğini söyleyen Ayık rekorlarla tamamlanan 2019'un ardından 2020 yılında Türk turizminin hedeflerinin büyük olduğunu ancak salgın nedeniyle artık rakamların belirsiz olduğunu söyledi. 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açıkladığı sertifika programının olduka yerinde bir karar olduğuna değinen Osman Ayık "Tüketici eğilimlerinde, misafir eğilimlerinde mutlaka değişiklikler olacak. Misafirler, kendi sağlıkları için birtakım beklentiler içine girecek. Türkiye bu anlamda, dünyadakilerle kıyaslandığında en iyi durumdaki destinasyonlardan biri. Bizim tesislerin fiziki yapıları son derece yüksek. Hijyen konusunda, gıda sağlığı konusunda ve hizmet standardı konusunda rakiplerimize göre son derece iyi durumdayız. Dolayısıyla uygulanacak sertifikalandırmalarda çok dikkatli olmak lazım. Geçici bir durum olduğunu tespit etmek lazım. Bütün çalışmalarımızı bu doğrultuda yapmamız lazım" diye konuştu.

 

Osman Ayık, koronavirüs sonrası için turizmde alınacak tedbirlerin ölçülü ve uygulanabilir olması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

 

"İnsan sağlığının her şeyin önünde geldiğine hiç şüphe yok. Bu yüzden elbette turizmin her bir bileşeni için ayrı ayrı sertifikasyon ya da kurallar getirilebilir. Ancak bu kural ve standartların maksadını aşmayan, ölçülü ve uygulanabilir olması şart. Aksi takdirde tüm endüstri çıkmaza girer.  Salgın sonrası siz hijyen anlayışını kimyasal dezenfektanlara dayalı hale getirirseniz bunun başka sonuçları da olur. 2-3 saatte bir yenilenmesi gereken kimyasal dezenfektanlar, doğa, çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip. Belki bu yolla, insanlar Covid-19'dan korunmuş olacak ama öte yandan ortamdaki tüm yararlı ve faydalı bakteri ve birçok şeyi yok etmiş olacak. Doğaya da olduğundan ve taşıyabileceğinden fazla kimyasal yüklemesi yapılmış olunacak. Kimse, aşırı ölçüde kurallar getirilmiş bir tatile çıkmak istemez. Kimse, aile bireylerinin şezlonglarıyla arasında 3'er metre varken güneşlenmek istemez. Bu yüzden kurallar getirilirken uygulanabilirliğini hesaba katmak şart."

Reklam

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ayşe Mihcioglu!Cevre Muhendisi
  9 ay önce
  Aciklamaniza hayran kaldım.Ama tabi çevreyi koruma ve personel sağlığı ve guvenligindeki öncelikli fikirleriniz de beni çok etkiledi. Sizler iyiki varsınız. Umarım dolu dolu güzel bir sezon geçirirsiniz.
 • Şenel Gürlek
  9 ay önce
  Sayın Osman Ayık-Söylediklerinizin her noktasına imzamı atarim.Gunlerdir tartışılan ve tatil yapmanın doğasına aykırı yapılan yorumlardan o kadar rahatsız olmuştum ki sizin söyleminiz beni rahatlattı. Bizler gibi düşünen bir çok otelci ve acenteci olduğuna eminim.Umarim beklediğimiz sertifika sistemi tatilin ruhunu bozacak yasaklar olmaz.Tesekkur eder sağlıklı günler dilerim.Saygilarimla
 • Nurten KESKIN ROLLIER
  9 ay önce
  Osman bey i bu aciklamalari icin yurekden kutlarim.Turkiye miz- Dunya standartlarinin ilerisinde.Alinan kararlarin- oncelikle sirasiyla- turizm paydaslarini birlikde ayakda tutacak olmasi onceliklidir.Misafirlerimizin-saglikli sartlarda tatil ve dinlenme ihtiyaclarinin giderilmesi zaten Turizmin temel kuralidir.Sertifika bir ise yararmi ? Bunu birlikde gozlemliyecegiz..