Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Osman Ayık: ''Turizmde 2019 rakamlarına ulaşmak kolay olmayacak''

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Turizm Danışmanı, Osman Ayık, koronavirüs (Covid-19) salgınının düzenli turist ihracatı yapan pazar sayısını azalttığını söyledi.

  • Reklam
Osman Ayık: ''Turizmde 2019 rakamlarına ulaşmak kolay olmayacak''
09 Ekim 2020 - 09:04
Reklam

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Eski Başkanı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Turizm Danışmanı, Covid-19 salgın döneminde alınan önlemler ve seyahat kısıtlamalarıyla birlikte turist ihbarının zorlaştığına, buna bağlı olarak da aktif pazar sayısının azaldığına işaret etti.

Salgın şartlarında Türkiye'deki seyahat endüstrisinin çok iyi bir sınav verdiğini, Türkiye'de salgın koşullarında güvenli ve sağlıklı tatil yapılabileceğinin ispatlandığını, Güvenli Turizm Sertifikası ile diğer destinasyonlar arasında bir adım öne çıktığını ve bunun semeresinin önümüzdeki yıllarda daha çok görüleceğini belirtten Osman Ayık dünyada pandemi nedeniyle düzenli turist ihracatı yapan pazar sayısının azaldığına dikkat çekerek "Sağlıklı çalışan destinasyon sayısı ise çok az. Düzenli turist akışı sağlayan ülkeler arasında Rusya, Ukrayna, BDT'nin bazı ülkeleri, Romanya, Polonya ve Balkanlar kaldı. Ukrayna bu dönemde en fazla artış gösteren ülke oldu. Ukrayna'dan Eylül ayında gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artış gösterdi" ifadelerini kullandı.

2021 yılında da 2019 rakamlarını yakalamanın zor olacağını ifade eden Osman Ayık şu ifadeleri kullandı:"Salgın şartları gündemden düşse dahi 2021 yılında 2019 yılı rakamlarına ulaşmak çok kolay olmayacak. Türkiye gibi ağırlıklı olarak paket tur ile çalışan ülkeler daha şanslı olacak. Ancak bunu bazı şartlar belirleyecek. Seyahat endüstrisi ne kadar hasar aldı bilmemiz gerek. Belki uçak bulmak zor olacak. Bazı nedenlerden dolayı belki 2021 yılında arzu ettiğimiz sayılar ortaya çıkamayabilir. Ama 2021 yılı 2020 yılından daha iyi olacak. 2019 yılı rakamları hakkında bir şey söylemek için henüz çok erken"


Eylül ayında yerli turist sayısı azaldı


Eylül ayıyla birlikte yerli turist sayısında azalma yaşandığına da dikkati çeken ve Antalya'daki otellerin ciddi bir kısmının hala açık olduğunu belirten Ayık şöyle devam etti:

''Eylül ayı ile birlikte yerli turist sayısı azaldı. Ekim ayından itibaren bazı tesisler sezon nedeniyle doğal olarak kapanmaya başlar. İçinde bulunduğumuz şartlar altında Turizmin seyri kötü değil. Ekim ayı da Eylül ayında olduğu gibi iyi gidiyor. Bu yıl Antalya için hedef 3,5 ile 4 milyon arasında turist. Bu sayıların tutacağına inanıyorum. Ancak kış turizmi için gerekli olan toplantı grupları ve spor turizmi maalesef bu yıl yok denecek kadar az olacak gibi görünüyor"


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum