Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Otel camından düşen yargıç iki ülke arasında kriz çıkardı

İran Dışişleri Bakanlığı, Romanya'nın Tahran Büyükelçisi Adrian'ı, İranlı yargıç Mansuri'nin Bükreş'te kaldığı otelin penceresinden düşerek hayatını kaybettiği olayla ilgili bakanlığa çağırdı

Otel camından düşen yargıç iki ülke arasında kriz çıkardı
21 Haziran 2020 - 16:21
Reklam

İran Dışişleri Bakanlığı, Romanya'nın Tahran Büyükelçisi Adrian'ı, İranlı yargıç Gulam Rıza Mansuri'nin Bükreş'te kaldığı otelin penceresinden düşerek hayatını kaybettiği olayla ilgili bakanlığa çağırdı.

 

Konuyla ilgili olarak İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Romanya'nın Tahran Büyükelçisi'ni, İranlı Mansuri'nin ölüm nedeninin bir an önce aydınlığa kavuşturulması ve cenazenin İran'a intikaliyle ilgili çağırarak nota verdi." ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamada, Mansuri'nin ailesinin olayla ilgili gerekli inceleme ve otopsinin yapılarak kamuoyuyla paylaşılması talebinde bulunduğu belirtildi.

 

Eski Yargı Erki Başkanı Sadık Amuli Laricani'nin Yardımcısı Ekber Taberi'nin yargılandığı davada 500 bin avro rüşvet almakla suçlanan Mansuri, insan hakları aktivistleri tarafından da 2013 yılında en az 20 gazetecinin tutuklanarak işkence görmesinden sorumlu tutulurken, İranlı eski yargıç, 9'uncu Kültür ve Medya Mahkemesi'nin Başkanı olduğu dönemde de gazetecilere yönelik hak ihlalleriyle suçlanıyordu.

 

Yakalandıktan sonra Bükreş'te çıkarıldığı mahkemede, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Mansuri'nin 19 Haziran Cuma günü aynı kentte kaldığı otelin penceresinden düşerek öldüğü açıklanmıştı. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum