Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Otel fiyat artışları enflasyonun altında kaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'de otellerin gecelik konaklama fiyatları, ekimde yüzde 9,43, kasımda ise yüzde 8,69 oranında artış gösterdi.

  • Reklam
Otel fiyat artışları enflasyonun altında kaldı!
07 Aralık 2020 - 05:19
Reklam
TÜİK tarafından açıklanan 2020 yılı Kasım ayı enflasyon verilerine göre, otel fiyatlarındaki artışın son iki ayda, yılbaşından bu yana ilk defa enflasyonun gerisinde kaldı.

Kasım ayı itibarıyla Türkiye geneli ve turizm bölgelerindeki otel fiyatlarındaki değişikliği belirleyen turizm yatırımcıları, işletmeciler ve turizm profesyonellerine bilgi, rapor, data ve araştırma sunan Turizmdatabank tarafından derlenen rapora göre, Türkiye'de faaliyette olan otellerin gecelik konaklama fiyatları 2020 yılı Kasım ayında yüzde 8,69 oranında artış gösterirken Kasım ayında ülke genelindeki 12 aylık ortalama enflasyon (TÜFE) yüzde 12,04 olarak gerçekleşti. Bu dönemde otellerin gecelik oda fiyatlarındaki artış eğiliminin TÜFE'nin altında kaldığı açıklandı.


Rapora göre, Covid-19 sürecinin otellerde müşteri ve dolulukları düşürmesinin, gecelik otel fiyatlarının da gerilemesine neden olduğu, fiyat artışlarını sınırladığı belirtildi.


Verilere göre, Antalya otellerindeki gecelik fiyatlar Kasım ayında yüzde 7,78 artış gösterirken Ekim ayında artış oranı yüzde 8.31'di. Ancak bu artışın yüzde 12,04 olan Türkiye enflasyonu ve yüzde 12,17 olan Antalya ili enflasyonunun altında kaldığı ve Antalya otel ücretlerinin yıl ortasına kadar yüzde 30'ları gördüğü de belirtildi.


Türkiye'nin en çok konaklama yapılan ikinci ili konumundaki İstanbul'da otel fiyatları artışının, ülke ortalamasının çok gerisinde kalmaya devam ettiğinin belirtildiği raporda Kasım 2020 ayında İstanbul'daki gecelik otel odası fiyatı artışı yüzde 5'in de altına düşerek yüzde 4,23 olduğu kaydedildi. Ekim ayındaki artış yüzde 4,79 olaarak belirlenirken bu seviye yüzde 12,04 olan Türkiye enflasyonunun ve yüzde 12,26 olan İstanbul ili enflasyonun da altında kalan bir canlanma olarak belirtildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum