• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Otelde konaklayan Arap turistler üzerinden dolandırıcılık!

Fırsatçılık yaparak evlerini fahiş fiyata satmak isteyen ev sahipleri dolandırıcıların kurbanı oldu.

  • Reklam
Otelde konaklayan Arap turistler üzerinden dolandırıcılık!
19 Kasım 2022 - 05:57
Reklam
Reklam
Türkiye'de özellikle yabancıya konut satışı ile uçan konut fiyatlarını fırsat bilen dolandırıcıların evini satmak isteyen ev sahiplerine evinizi Araplara 2 katına satalım diyerek tuzak kurduğu ortaya çıktı.

Evlerini iki katı değerine Arap müşterilere satacağını sanan ev sahipleri dolanrıcıların tuzağına düşerken İstanbul’da ünlü fenomen O.E’ye ait olduğu belirtilen prodüksiyon şirketinin, 'Evinizi 2 kat fiyata Araplara satalım' diyerek ev sahiplerinden haksız kazanç sağladığı, O.E.’nin konut sahiplerini Arapların yoğun olarak kaldığı otellere götürerek 'Hepsi bizim müşterimiz' diyerek ikna ettiği öne sürüldü.


Medya prodüksiyon ve reklam gayrimenkul şirketi aracılığı ile aradığını söyleyen kişiler ev sahiplerinin gayrimenkullerini iki katı değerle Araplara satma vaadiyle görüşmeye çağırdı. Görüşmeler, Maltepe’de Arapların yoğun olarak kaldığı otelde gerçekleştirilirken sözde şirketin yetkilileri mülk sahiplerine otelin kendilerine ait olduğunu ve evleri de otelde konaklayan Araplar turistlerin istediğini söyledi. Mülk sahipleri geri kalan işlemler için de ofise davet edildi. Sonrasında vatandaştan para koparma aşamasına geçildi ve satış öncesi para isteyen şahıslar anlaşmalı oldukları bankalar olduğunu, kendilerinin de kefil olacaklarını, kredilerin ödenmemesi durumunda dahi kendilerinin ödeyeceklerini söyleyerek müşterinin telefonu üzerinden kredi başvurusunda bulundu, çekilen parayı da kendi hesaplarına geçirdi.


Bununla da yetinmeyen şahıslar, gayrimenkullerin Arap ülkelerinde reklamının yapılacağını söyleyerek bir de reklam ücreti için hesaplarından para çekti. Ancak aradan geçen uzun zamana rağmen ortada müşteri olmadığını gören vatandaşlar kandırıldığını anlarken şirketin sahibi sosyal medya fenomeni O.E. hakkında şikayetçi olup çok sayıda icra takibi başlattıldı.


Mağdur olan vatandaşların avukatı Muhammet Çelikçioğlu müvekkilinin telefonunu kullanılarak 100 bin lira kredi çekildiğini belirterek şunları söyledi:
''Parayı, reklam ücreti olarak istiyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehri ve Katar’da bilboardlarda evlerinin reklamının yapılacağını vadediyorlar. Bir hafta sonra arayıp, evin satıldığını ve tapu masrafları için 60 bin lira daha gerektiğini söylüyorlar. Bu sefer farklı bir bankadan, yine müvekkilimin telefonunu kullanarak kredi çekiyorlar. Bu işlemler esnasında parayı direkt kendi kişisel hesaplarına yatırıyorlar.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum