Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Otellerde uygulamalı eğitim verecek okulların sayısı 200'e çıkacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında eğitimde iş birliğine yönelik protokol imzalandı.

  • Reklam
Otellerde uygulamalı eğitim verecek okulların sayısı 200'e çıkacak
12 Eylül 2019 - 20:05
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında eğitimde iş birliğine yönelik protokol imzalandı. Protokolü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzaladı.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okullarda görev yapan öğretmenlere, eğitimde dramadan Türkçe’nin kullanımı ve diksiyona, akıl ve zeka oyunlarından bilgi okuryazarlığı ve masal anlatıcılığına, görsel sanatlardan sahne sanatları ve sinema eğitimine uzanan çok farklı konularda eğitim verilecek olan protokol ile kütüphaneler eğitim ve etkinlik projeleri kapsamında hem mekan hem de eğitim faaliyeti ile etkinlikleri destekleyici bir unsur olarak kullanacak. Ayrıca, öğretmenlerin Devlet Tiyatroları sanatçıları ile birlikte tiyatro oyunları hazırlaması ve sahnelemesine de olanak sağlanacak.

“Ağaç yaşken eğilir” sözüne atıfta bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, toplumsal sorunlara aranan en güzel yanıtın bu üç kelimeden oluşan vecizede saklı olduğuna işaret etti.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları protokolün çok çok önemli olduğunu belirten Bakan Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Bakanlık yetkilileri ile göreve geldiğinden beri çok hızlı bir çalışma içinde olduklarını kaydetti.Hem Milli Eğitim Bakanlığı'nın istediği projelerde hem kendi istedikleri projelerde çok etkili sonuçlar aldıklarını vurgulayan Bakan Ersoy “Önemli olan yeni çağdaş eğitim sistemleriyle öğretmenlerimizin daha iyi yetişmesi için Milli Eğitim Bakanlığımızın öngördüğü projede bizim elimizden gelen desteği vermemiz. Bugüne kadar olduğu ve bundan sonra da olacağı gibi biz her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.  

Turizmde çok büyük hedeflerinin olduğunun altını çizen Bakan Ersoy, 2030 yılında turist sayısını çok ciddi şekilde artırmak ve nitelikli turisti Türkiye’ye kazandırmak istediklerini söyledi ve şöyle devam etti:

“Bu bağlamda en önemli şey de insan kaynağı. İnsan kaynağının yetiştirilmesinde de en etkili çalışacağımız yer Millî Eğitim Bakanlığı. Geçen yıl yaptığımız bir protokol geçtiğimiz yaz itibariyle hayata geçti. Turizm Meslek Liselerinin müfredatında çok ciddi bir değişikliğe gidildi. Sektörün istediği şekilde müfredat Millî Eğitim Bakanlığımız ile birlikte şekillendirildi. Sektörün ihtiyacı, turizm yapıldığı için lisan ağırlıklı ve otellerde uygulamalı bir eğitim görmeleriydi. Bu kapsamda imzalanan protokol ile ilk 11 okul yaz staj programına bu yıl başladı ve başarı ile de tamamladı. Ders zili çalması ile birlikte sektörle beraber oluşturduğumuz program dâhilinde eğitimlerine başladılar.”

2023’de Okul Sayısı 200’e Ulaşacak

Önümüzdeki sene itibariyle otellerde eğitim görecek okul sayısını 50’ye ulaştıracaklarını belirten Bakan Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yakın bir tarihte bir protokol ile bunların 2023 yılına kadar ki gelişimiyle ilgili planlamayı sonuçlandıracağız. 2023 yılına kadar aşamalı bir şekilde 200 okula çıkarıyoruz. Bu yeni müfredat öğrenciler ve sektör tarafından da çok takdir edildi. Çünkü eğitiminiz boyunca üç lisan öğreniyorsunuz. İki mecburi lisanı çok iyi derecede öğreniyorsunuz, bir de seçmeli lisan öğreniyorsunuz. İleride turizm yapmasanız bile öğrenci açısından hayat kariyerinde çok önemli olan üç lisanı öğrenmiş oluyorlar. Sektörde devam edecek arkadaşlar içinde çok ciddi uygulamalı bir mesleki eğitim almış oluyorlar. İnanıyorum ki, diğer sektörlere de örnek olacak bir çalışma ve başarıyla da uygulanmaya başlandı. Bunu Türkiye geneline yayarak, 2023 turizm hedeflerimizde ihtiyaç duyacağınız insan kaynağını başarıyla karşılanmasını bu şekilde sağlamış olacağız.”

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum