Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Özel hastanelerin umudu turizmde

Son 10 yılda sektördeki payı yarı yarıya azalan özel hastanelerden geçen yıl 30’u daha kapısına kilit vururken, hastaneler, kan kaybını durdurmak için sağlık turizmine yöneliyor.

Reklam
Özel hastanelerin umudu turizmde
14 Ocak 2020 - 09:04
Reklam

Son 10 yılda sektördeki payı yarı yarıya azalan özel hastanelerden geçen yıl 30’u daha kapısına kilit vururken hastaneler, kan kaybını durdurmak için sağlık turizmine yöneliyor.

 

2011 yılında sağlık pazarından yüzde 27’lik paya sahip olan özel hastanelerin bu payı 2019’da yüzde 13’lere kadar düşerken, 2019’da yüzde 6-7 oranında küçülen pazarda bu yılda sadece 30 hastane kapısına kilit vurdu. Kapanan hastanelerden dolayı 20 bin sağlık çalışanın işsiz kaldığı sektörün hızla daralmasındaki en büyük etkenin kamu tarafından özel hastanelere ödenen payın 10 yıldır aynı oranda kalması olduğu vurgulanıyor. 

Lüks hastanelerin gelirlerinin yüzde 30’u sağlık turizminden

Yaşanan sıkıntılardan dolayı tıp merkezlerinde kapanmaların çok fazla olduğunu ifade eden sektör temsilcileri bunun yanı sıra 100 yatak altı hastanelerin bu ekonomik gelişmelerden çok fazla etkilendiğini ifade etti. A ve B grubundaki hastanelerinin ise kayıpları aşmak için sağlık turizmine yöneldiğini aktaran sektör temsilcileri, lüks segmentteki hastanelerin gelirlerinin yüzde 30’nun artık sağlık turizminden sağladığını kaydetti. Yabancı hasta sayısının geneldeki payının yüzde 10 olmasına rağmen, gelirleri içindeki paylarının yüksek olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, kaplıca sağlık turizmi de eklendiğinde sektörün sağlık turizminden elde ettiği gelirin ise 1.5 milyar dolar 2 milyar dolar arasında olduğunu kaydetti. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum