Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Pandemi ile dünya turizmi kaç yıl geriye gitti?

Türkiye ve birçok ülkede ekonominin en önemli kaynaklarından biri olan turizm sektörü, 2020 yılında koronavirüs nedeniyle ciddi kayıp yaşadı.

  • Reklam
Pandemi ile dünya turizmi kaç yıl geriye gitti?
23 Aralık 2020 - 03:48
Reklam
Dünya Turizm Örgütü tarafından 17 Aralık günü yayımlanan rapora göre, koronavirüs gölgesinde geçen 2020’nin 10 ayında, dünya genelindeki turist kaybının yüzde 72’yi bulduğu kaydedildi.

Pandemiyle geçen 10 aylık sürede 2019 yılına göre 900 milyon kişinin daha az seyahat ettiğini kaydeden Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz noel ve yılbaşı tatilleri ile kış ve kayak turizmindeki etkilenmenin en yoğun olduğu son 2 ayın da dahil edilmesi halinde, turist kaybının yıl sonunda tahminen 1 milyar kişiyi bulacağını belirtti.


Turist kaybında yaşanan düşüşün dünyaya ekonomik bedelinin yaklaşık 1 trilyon doların üzerinde olacağını kaydeden Yavuz bu kayıbın 2009 dünya ekonomik krizindeki kaybın 10 kat daha fazlası olduğunu ve özellikle turizmde söz sahibi ülkelerde gayri safi gelirlerde toplamda 2 trilyon dolarlık kaybın ortaya çıkmasına neden olacağını belirtti.

Dünya turizminin 30 yıl geriye giderek 1990 yılındaki seviyeye gerilediğini belirten Yavuz Dünya Turizm Örgütü’nün önümüzdeki birkaç yıl uluslararası turizm hareketliliğinin kısıtlı kalacağını, bununla birlikte iç turizmin bir miktar ivme kazanacağını öngördüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı:

''2021 için farklı senaryolar üzerinde çalışan Dünya Turizm Örgütü, seyahatlerin ancak önümüzdeki yılın ikinci yarısında tekrar başlayabileceği, ancak 2019 yılındaki sayılara ulaşmanın 2,5 ila 4 yıl sürebileceğini tahmin ediyor.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum