Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Rus turist ne zaman tatile çıkacak? İşte cevabı

Türkiye Rusya arasında uçuş müzakereleri konusunda Ulaştırma Bakanı müjdeyi verdi ancak aşı bulunmadan tatile çıkmaya korkan Rusların bu yıl tatil planlarında Türkiye ikinci sırada.

Rus turist ne zaman tatile çıkacak? İşte cevabı
17 Temmuz 2020 - 08:30 - Güncelleme: 17 Temmuz 2020 - 21:39
Reklam

Türkiye Rusya arasında uçuş müzakereleri konusunda Ulaştırma Bakanı müjdeyi verdi ancak aşı bulunmadan tatile çıkmaya korkan Rusların bu yıl tatil planlarında Türkiye ikinci sırada. 

 

Rusya’dan Türkiye’ye milyonlarca turist getiren tur operatörlerinden biri olan Anex Tour tarafından pandeminin Rus turizmine etkilerini araştırmak üzere Yandex ve Vzglyad işbirliği ile yapılan ankete 25-55 yaş arasında, gelir düzeyi ortanın üstü ve ilgi alanı turizm ile tatil olan 20 bin kişi katıldı. Uçuşlar başlasa bile beklentiyi fazla yüksek tutmamak gerektiğine işaret eden ankete göre, Rusların yaklaşık yüzde 30’u COVID-19 aşısı bulunana kadar seyahat planından vazgeçmiş, yaklaşık yüzde 23’ü ise tatil için sınırların açılmasını bekliyor. Türkiye ise Rusya’dan sonra en popüler destinasyonlar arasında yer alıyor.

 

Tatil tercihinde Rusya ve Kırım ilk sırada

 

Ankete katılanların yüzde 22.2’si ‘sınırlar açıldıktan bir ay sonra’, yüzde 13.6’sı ‘sınırlar açıldıktan iki ay sonra’ ve yüzde 7.8’i ‘sınırlar açıldıktan üç ay sonra’ tatile gideceğini belirtti. Katılımcıların yalnızca yüzde 22.9’u ‘sınırlar açılır açılmaz’ tatile çıkacağını söyledi. Tatil tercihlerinde ise yüzde 15.2 ile Rusya birinci sırada yer aldı. Rusya’dan sonra, yüzde 13.72 ile Türkiye, yüzde 6.74 ile Abhazya ve yüzde 4.48 ile Yunanistan sıralandı. Katılımcılar, bölge olarak ise yüzde 7.57 ile Kırım yanıtını verdi. Kırım’ı 7.38 ile Antalya, yüzde 6.32 ile Soçi, yüzde 3.35 ile Kemer ve yüzde 3.26 ile Phuket takip etti. Dikkat çekici ayrıntılardan biri de tarifeli uçak tercihi oldu. Katılımcıların yüzde 44.16’sı tatil noktasına tarifeli uçakla gitmeyi planladığını belirtirken, ‘charter uçuşlarla’ diyenlerin yüzde 29.60 oldu. Geriye kalanlar ise tren yoluyla veya şahsi arabasıyla tatile gideceğini beyan etti.

 

Almanya ve İsveç seyahat uyarılarını karşılıklı kaldırdı


Almanya, COVID-19 vaka sayılarında bu aybaşından beri düşüş görülen İsveç'e yönelik seyahat uyarısını kaldırdığını açıkladı. Bu kararla birlikte Almanya Dışişleri Bakanlığının salgın yüzünden seyahat uyarısında bulunduğu Avrupa ülkesi kalmadı. Bakanlık şu an tüm sınır kapılarının açık olduğunu, tüm Avrupa Birliği (AB) ve İsviçre'de yaşayanların ve AB'de oturum izni bulunanların herhangi bir kısıtlama olmaksızın Almanya'ya girebileceğini duyurdu. Berlin'in kararına karşılık İsveç de 15 Temmuz itibarıyla Almanya, Polonya ve Andorra'ya yönelik zorunlu olmayan seyahatlerle ilgili uyarılarını kaldıracağını açıkladı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum