Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ruslar akın etti satışlar patladı! Moskova'da tek odalı ev fiyatına Alanya'da villa

Tarihleri boyunca sıcak denizlere inme sevdasını savaşarak başaramayan Ruslar, Türkiye’den parayla ev alarak bu hayallerine kavuşuyor.

Reklam
Ruslar akın etti satışlar patladı! Moskova'da tek odalı ev fiyatına Alanya'da villa
13 Şubat 2021 - 13:21
Reklam
Rus vatandaşları İran ve Irak vatandaşlarının ardından Türkiye’den en çok emlak alan ülkeler arasında üçüncü sıraya çıktı.

Pandeminin de etkisiyle Türkiye’de konut ve arsa ve ticari iş yeri alan Rusların sayısı 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23 artış gösterdi.


Ruslar Türkiye'de deniz, kum ve güneşe olan sevgisine ek olarak, para kazanma arzusuyla da yerel gayrimenkullere yatırım yapmaya teşvik ediliyor. Rus vatandaşları sadece geçen yıl Türkiye'de 3 binden fazla, toplam değeri 9,2 milyar rublelik (1,2 milyar dolar) konut ve ticari gayrimenkul satın aldı.


Türkiye’de en çok ev alan Ruslar arasında Moskovalılar ilk sırada bulunurken Moskova Çevre Yolu'nun dışında tek odalı bir dairenin fiyatına Türkiye’de denize sıfır yada yakın bir daire hatta villa satın alınabiliyor. 


2019 yılı verilerine kıyasla Rusların 2020 yılında bazı Türk bölgelerinde ve özellikle turizm merkezlerinde gayrimenkul satın almaya olan ilgisi eşi görülmemiş bir şekilde arttı. Tranio emlak analistlere göre, 2020'de Türkiyeden emlak alan Rusların şehirlere göre dağılımı şu şekilde gerçekleşti:


Rusların yüzde 24'ü İstanbul'dan, yüzde 21'i Alanya, yüzde 17'si Antalya'da, 17'si Fethiye ve Bodrum’dan emlak aldı. Rusların emlak talbinde Fethiye yüzde 217, Bodrum yüzde 200, Mahmutlar ve İstanbul neredeyse yüzde 150 arttı. Halihazırda popüler olan Alanya ve Antalya'da konut talebi neredeyse ikiye katlandı.

Ruslar genellikle kısmen yatırım aracı olarak ev ve apartmaların yanı sıra farklı illerden arsa hatta tarla bile alıyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum