Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya'da 'Her şey dahil tatil' yerine 'Aşı dahil tatil'

Avrupa ülkelerinde koronavirüs salgınında üçüncü dalga endişeleri artarken, pek çok ülkede aşı tedarikinde sıkıntılar yaşanıyor.

Reklam
Rusya'da 'Her şey dahil tatil' yerine 'Aşı dahil tatil'
24 Mart 2021 - 11:02
Reklam
Aşı bulamama korkusu ise nispeten varlıklı kesimler açısından yeni bir turizm dalının doğuşuna sebep oldu.

Aşı turizminde potansiyel ev sahiplerinden biri olan Rusya'da son dönemde Türkiye örnek alınarak gündeme getirilen her şey dahil uygulaması henüz hayata geçirilmese de aşı dahil turlar dünya çapında haber olmaya devam ediyor.

Forbes dergisi, Moldova'da bir firmanın Bin 190 Euro fiyatla 3 günlük yeme, içme, konaklama ve aşı dahil Moskova turu satmaya başladığını yazarken firma yetkilileri tura katılmak isteyen Moldova, Romanya, Ukrayna ve hatta Yunanistan vatandaşlarından binin üstünde başvuru aldıklarını açıkladı.


Ancak, Rusya'da mevcut uygulamalar çerçevesinde yasal olarak sadece daimi ve geçici oturum sahibi yabancılar aşı yaptırabildiği için, firma bekleme pozisyonunda.


Rusya basınına yansıyan hebrelere göre turist olarak ülkeye gelip alışveriş merkezlerinde kurulan merkezlerde aşı yaptırdıklarını söyleyenlerin sayısı küçümsenmeyecek oranlarda. Bununla birlikte Rusya'da özel kliniklerde de ortalama 7 bin ruble civarında bir bedelle iki doz Sputnik V aşısı yapılıyor. 


Rusya'da da tur firmaları aşı turizmi için düğmeye basmış durumda. Inturist, 100'er kişilik grupları charter seferleriyle ülkeye getirmek için yetkililerle görüşmelere devam ederken Forbes dergisine konuşan bir firma yetkilsi, özellikle Güney Amerika ülkelerinden kendilerine çok sayıda başvuru ulaştığını belirtti.

Ancak Rusya turizm sektör temsilcileri ülke vatandaşlarının aşılanmasında belirli bir mesafe kaydedilmeden aşı turizmine onay çıkmasını düşük olasılık olarak görüyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum