Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya'dan yeni hamle! Rus turiste yurt dışı çıkış vergisi

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'da iç turizmin geliştirilmesine yönelik adımlar atılmaya devam ediyor.

Reklam
Rusya'dan yeni hamle! Rus turiste yurt dışı çıkış vergisi
01 Mayıs 2021 - 10:01
Reklam
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Çernışenko'nun Rusların 10 yılda yurt dışında tatile 250 milyar dolardan fazla harcadığını, bu para ile Türkiye, Mısır ve Yunanistan'ın yeniden inşa edildiğini söylemesin ardından Rusya’nın Primorskiy bölgesi Valisi Oleg Kojemyanko tarafından da bir açıklama yapıldı.

Yurt dışına tatile giden turistlerden vergi alınmasını teklif eden Rusya’nın Primorskiy bölgesi Valisi Oleg Kojemyanko turizm ve misafirperverlik endüstirisi adlı ulusal porojenin tanıtımında yaptığı konuşmada Ruslardan yurt dışı çıkış vergisi alınması gerektiğini söyledi.

Rusya vatandaşlarının her yıl yurt dışına 36 milyar dolar çıkardığını ancak turistlerden vergi alınmadığını belirten Rusya’nın Primorskiy bölgesi Valisi Oleg Kojemyanko yurt içi turizmini canlandırmak için ek kaynaklara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Kojemyank, Rusya’nın yurt dışına en fazla turist gönderen altıncı ülke olduğuna da dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla 2019’da 65 milyon seviysinde olan ve başlatılan yeni ulusal proje kapsamında iç turizmde turist sayısının 2030’a kadar 140 milyona çıkarılması hedefleniyor. 

Bu hedef doğrultusunda 2030’a kadar federal bütçeden 529 milyar, yerel bütçeden de 72 milyar ruble harcanması planlanıyor. 


 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum