Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rusya turizm pazarı için kritik gün cuma!

Türkiye'de koronavirüs vakalarının rekor kırması nedeniyle Türkiyenin turizmde ana pazarı olan Rusya da alarmda.

  • Reklam
Rusya turizm pazarı için kritik gün cuma!
08 Nisan 2021 - 12:19
Reklam
Rus turizmciler henüz resmi makamlardan bir uyarı almadıklarını, ancak Türkiye’ye uçuşların durdurulması durumunda Rusya’da toparlanma emareleri gösteren turizm sektörünün çökeceğini belirtti.

Rus Kommersant gazetesine konuşan bir kaynak, konunun ayrıntılı olarak cuma günkü Bakanlar Kurulu toplantısında masaya yatırılacağını ve buradan bir karar çıkabileceğini belirtti.


Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova'nın, Mayıs tatilini kastederek şu anda Türkiye'de tatil yapmanın turistler için tehlike arzettiğini açıklaması, Türkiye'deki mevcut durumu 2020 sonundaki İngiltere’ye benzetmesi kaygıları arttırırken Kommersant gazetesi bu açıklamaların ardından Türkiye turlarının iptal edildip edilmediğini sormak için acentaları arayanların sayısının arttığını belirtirken, Yandex’de de en çok yapılan aramalar arasında Türkiye kapanıyor mu? Türkiye’ye uçuşlar iptal mi? gibi başlıklar dikkat çekmeye başladı.


Tourdom.ru haber portalına göre, masadaki en olumsuz seçenek, Rospotrebnadzor'un resmi olarak Türkiye'ye seyahat edilmemesi yönünde bir tavsiye kararı yayınlaması olarak öne çıkarken bu durumda tur firmaları Mayıs ayı için sattıkları bütün turları iptal etmek ve para iadesi yapmak durumunda kalabilir. Bu olasılığın gerçekleşmesi durumunda Rusya turizm endüstrisinin ağır bir darbe almasından endişe edilirken Kommersant gazetesine konuşan bazı Rus turizmciler ise bunun darbe değil sektörün tamamen çöküşü anlamına geleceğini söylüyor.


Yine Tourdom.ru'nun haberine göre, Antalya'nın popüler otellerinde yüzde 70'lik rezervasyon oranına ulaşılmış durumda.

Kommersant, yurt içi seyahat için devletin geri ödeme programı teşvikleri ve yurt dışı tatiller için ertelenmiş talebin uyanmasıyla turizmin pazarının canlanmaya başladığını, ancak Türkiye’den gelen haberlerle morallerin bozulduğunu yazıyor. 

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin, bir kapanma ya da uçuş yasağı olmazsa bu yıl Rusya'dan 5-6 milyon turistin Türkiye’ye gideceğini, bunun kriz öncesi seviyeye denk olduğunu belirtiyor.

Türkiye’deki son gelişmelerin ardından Rus turistlerin çağrı merkezlerini daha sık arayıp Türkiye'ye uçuşların yasaklanması durumunda turu iptal olasılığı ve para iade imkanı konusunda sorular sormaya başladığı belirtiliyor. Ancak uzmanlar dinamikleri yavaşlatmanın söz konusu olmadığını, çünkü esas olarak aşılanmış veya aşı yapmayı planlayan turistlerin Türkiye turu aldıklarını belirtiyorlar.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum